Николас Дламини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Николас Дламини
Длаимини на Трката околу Британија 2018
Лични податоци
Цело имеНиколас Дламини
Роден12 август 1995 (1995-08-12) (27 г.)
Кејптаун, Јужна Африка ЈАР
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2017 Тим Дименжн Дата (стажант)
Професионални клубови
2016–2017
2018–
Дименжн Дата фор Кубека
Тим Дименжн Дата
Последна промена
31 мај 2019

Николас Дламини (англиски: Nicholas Dlamini; р. 12 август 1995 во Кејптаун) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Африканско јуниорско првенство во екипен хронометар (со Јандрик Коце, Морне ван Никерк и Иван Вентер)
2015
2. Африканско првенство во екипен хронометар
2. Јужноафриканско хронометарско првенство под 23 години
2. Класик Мејдеј
3. Класик ПМБ Роад
2016
9. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2017
1. Jersey green.svg Планински пласман Џиробио
2. Јужноафриканско хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Тур де Онгри
6. ГП Индустри дел Мармо
8. Јужноафриканско друмско првенство
2018
1. Jersey blackdots.png Планински пласман Тур Даун Андер
1. Jersey black.svg Планински пласман Трка околу Британија
2019
5. Јужноафриканско друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dimension Data finalise 2019 roster“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]