Карлос Барберо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карлос Барберо
Барберо на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеКарлос Барберо Куеста
Роден29 април 1991 (1991-04-29) (30 г.)
Бургос,  Шпанија
Висина1,78 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Значајни победи
Етапни трки
Волта ал Алентежо (2014)

Еднодневни трки и класици

Меѓународно првенство Филаделфија (2015)
Последна промена
30 април 2019

Карлос Барберо Куеста (шпански: Carlos Barbero Cuesta; р. 29 април 1991 во Бургос) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Возел на Вуелта а Еспања 2015.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Етапа 2 Ронде де л’Изар
1. Пласман за млад возач Вуелта а Бургос
5. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
9. Краен пласман Волта ал Алентежо
2014
1. Краен пласман Волта ал Алентежо
1. Бодовен пласман
1. Сиркуиот де Гечо
3. Национално друмско првенство
3. Вуелта а Ла Риоха
10. Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
10. Краен пласман Ронде де л’Езе
2015
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Меѓународно првенство Филаделфија
Тур де Бос
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
2. Национално друмско првенство
3. Сиркуито де Гечо
4. Вуелта а Ла Риоха
2016
2. Вуелта а Ла Риоха
3. Копа Сабатини
4. Копа Берноки
6. Гран при д’Увертир ла Марсејез
6. Класика Примавера
8. Тур де Ванде
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Сиркуито де Гечо
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Етапа 3 Вуелта а Кастиља и Леон
1. Етапа 4 Вуелта а Бургос
4. Класика де Алмерија
5. Национално друмско првенство
8. Вуелта а Ла Риоха
2018
Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 3 Вуелта а Кастиља и Леон
2. Гран Премио Бруно Бегели
2. Сиркуито де Гечо
5. Национално друмско првенство
5. Трофео Палма
8. Класика де Алмерија
2019
4. Класика де Алмерија
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
10. Курне-Брисел-Курне

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]