Прејди на содржината

Михаел Гогл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михаел Гогл
Гогл на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеМихаел Гогл
Роден4 ноември 1993(1993-11-04)(30 г.)
Гмунден,  Австрија[1]
Висина1,86 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАлпесин-Декојнинк
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2015

2015
2015
2016
2017-2019
2020-2021
2022-
Арбе-Гебридер Вајс-Оберндорфер
Тирол Сајклинг Тим
Тинкоф-Саксо (стажант)
Тинкоф
Трек-Сегафредо
НТТ Про Сајклинг
Алпесин-Феникс
Последна промена
1 ноември 2022

Михаел Гогл (германски: Michael Gogl; р. 4 ноември 1993) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Алпесин-Декојнинк.[2]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[5]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2014
1. Етапа 4 Гран при Сочи
2015
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. ГП Лагуна
7. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2016
3. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Трка околу Данска
2017
3. Национално друмско првенство
8. Амстел Голд Рејс
2018
5. Краен пласман Тур Поату-Шарант ан Нувел-Аквитан
1. Пласман за млад возач
5. Краен пласман Трка на фјордовите
7. Трофео Сера де Трамунтана
2019
2. Национално друмско првенство
10. Ронде ван Дренте
2020
3. Национално друмско првенство
9. Страде Бјанке
2021
5. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Етоал де Бесеж
6. Страде Бјанке

Распоред на резултатите на големите трки

[уреди | уреди извор]
Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Џиро 97
Тур 146 113 СО СО СО
Вуелта 68

СО = се откажал; — = не учествувал

  1. Профил на Radsportseiten.net
  2. „Alpecin–Fenix“. UCI. Архивирано од изворникот на 11 January 2022. Посетено на 11 January 2022.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  5. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]