Прејди на содржината

Страде Бјанке 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страде Бјанке 2021
Детали за трката
Издание15. Страде Бјанке
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум6 март 2021
Растојание184 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеСиена
ОдредиштеСиена
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај118
Просечна брзина39,36 км/ч
Искачени метри3072 m
Добитници на наградите
ПобедникNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Декојнинк)
ВторопласиранFRA Жилијан Алафилип (Судал Квик-Степ)
ТретопласиранCOL Еган Бернал (Инеос Гренадиерс)
◀20202022▶
Документација

Страде Бјанке 2021 — 15. издание на велосипедската еднодневна трка Страде Бјанке, која се одржала на 6 март како трет настан во сезоната на Светската турнеја. Трката започнала и завршила во Сиена, Италија.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. На нејзе учествувале осумнаесет од деветнаесетте екипи, а дополнително биле поканети шест професионални континентални екипи со што се заокружила главната група од 25 екипи. Секоја екипа имало по седум возачи, со што вкупно имало 175 возачи. Од нив, 118 завршиле, додека уште 20 возачи завршиле над временското ограничување.[2][3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул холандски друмски првакАлпесин-Декојнинк4ч 40' 29
2. FRA Жилијан Алафилип светски друмски првакСудал Квик-Степ+ 5
3. COL Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 20
4. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 51
5. GBR Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 54
6. AUT Михаел Гогл Кубека Асос+ 54
7. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 54
8. AUS Сајмон Кларк Кубека Асос+ 2' 25
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 2' 25
10. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 2' 39
11. GBR Сајмон Кар ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 36
12. AUS Роберт Пауер Кубека Асос+ 3' 45
13. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 4' 19
14. BEL Џани Вермерш Алпесин-Декојнинк+ 4' 21
15. CZE Петр Вакоч Алпесин-Декојнинк+ 4' 30
16. LUX Кевин Гениц Групама-ФДЖ+ 6' 26
17. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ситроен Тим+ 6' 26
18. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6' 26
19. BEL Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 6' 26
20. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 6' 26
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „6th March 2021: Strade Bianche and Strade Bianche Women Elite routes confirmed“. Страде Бјанке. RCS Sport. 5 February 2021. Архивирано од изворникот на 2021-02-05. Посетено на 26 February 2021.
  2. „Wild Cards“. Страде Бјанке. RCS Sport. 10 February 2021. Посетено на 26 February 2021.[мртва врска]
  3. „Start List“. 2021 Strade Bianche. Tissot. 6 March 2021. Посетено на 6 March 2021.
  4. „Страде Бјанке 2021“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]