Страде Бјанке 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страде Бјанке 2020
Детали за трката
Издание14. Страде Бјанке
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум1 август 2020
Растојание184 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеСиена
ОдредиштеСиена
Екипи24
Возачи на почеток166
Возачи на крај42
Просечна брзина36,931 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ВторопласиранITA Давиде Формоло (ОАЕ Емирати)
ТретопласиранGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое)
◀20192021▶
Документација

Страде Бјанке 2020 — 14. издание на велосипедската еднодневна трка Страде Бјанке, која се одржила на 1 август како шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката првично била закажана да се одржи на 7 март 2020 година, но била одложена на 1 август 2020 година поради пандемијата предизвикана од коронавирусот.[2]

Откако завршил трет на претходните две изданија на трката, Белгиецот Ваут ван Ерт од Џамбо-Висма ја освоил трката за помалку од пет часа откако се одвоил на 13 километри до целта.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. На нејзе учествувале осумнаесет од деветнаесетте екипи, а дополнително биле поканети шест професионални континентални екипи со што се заокружила главната група од 25 екипи.[4]

Сите, освен две екипи, настапиле со седум возачи; АГ2Р-Ла Мондијал и Израел старт-ап нејшн настапиле со шест возачи. Од вкупно 166 возачи што ја започнале трката, само 42 завршиле, додека уште 8 возачи завршиле над временската граница.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма4ч 58' 56
2. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 30
3. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 32
4. ITA Алберто Бетиол ЕФ Про Сајклинг+ 1' 31
5. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 2' 55
6. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 3' 59
7. USA Брент Букволтер Мичелтон-Скот+ 4' 25
8. BEL Грег ван Авермат ССС+ 4' 27
9. AUT Михаел Гогл НТТ Про Сајклинг+ 6' 47
10. ITA Диего Роза Аркеа-Самсик+ 7' 45
11. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 8' 11
12. POL Михал Квјатковски Инеос+ 10' 03
13. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 10' 03
14. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 10' 03
15. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 10' 06
16. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 10' 09
17. ESP Горка Исагире Астана+ 10' 09
18. BEL Лоик Влиген Сиркус-Ванти Гобер+ 10' 11
19. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мекларен+ 10' 30
20. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 13' 41
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
  2. Farrand, Stephen. „RCS Sport cancels Strade Bianche in light of coronavirus measures“. CyclingNews. Посетено на 5 March 2020.
  3. O'Shea, Sadhbh; Ostanek, Daniel; Frattini, Kirsten (1 August 2020). „Wout van Aert storms to victory at Strade Bianche“. CyclingNews. Посетено на 1 August 2020.
  4. „2020 UCI WORLDTOUR RACES WILD CARDS: RCS SPORT CHOICES“. Архивирано од изворникот на 2020-04-11. Посетено на 12 мај 2020.
  5. „Strade Bianche 2020 Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 1 August 2020.
  6. „Страде Бјанке 2020“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]