Виктор Кампенертс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Кампенертс
Кампенертс на Трката околу Келн 2017
Лични податоци
Цело имеВиктор Кампенертс
Роден28 октомври 1991 (1991-10-28) (30 г.)
Вилрејк,  Белгија
Висина1,73 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2014–2015
2016–2017
2018-
Топспорт Вландерен-Балоас
Лото НЛ-Џамбо
Лото-Судал
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
EuropeanChampionJersey(2016).png Европски хронометарски првак (2017, 2018)
MaillotBélgica.svg Национален хронометарски првак (2016, 2018)

Други

Часовен рекорд 55,089 км (16 април 2019)

Виктор Кампенертс (холандски: Victor Campenaerts; р. 28 октомври 1991) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Возел на Светското друмско првенство. Во септември 2015 година било објавено дека ќе се приклучи во екипата Лото НЛ-Џамбо од 2016 година.[2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[3] и за Џиро д’Италија 2017.[4]

На 16 април 2019 година, во велодромот во Акваскалиентес, Мексико, Кампенертс го срушил часовниот рекорд, возејќи 55,089 километри, надминувајќи го рекордот на Бредли Вигинс од 54,526 километри, поставен на 7 јуни 2015 година, рекорд кој Вигинс го држел 3 години, 10 месеци и 9 дена.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. UEC Champion Jersey.svg Европско хронометарско првенство под 23 години
1. MaillotBélgica.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
8. Светско хронометарско првенство под 23 години
8. Антверпсе Хавенпејл
2015
1. Дуо Норман (со Јеле Валајс)
2. Краен пласман Тур де Валони
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
5. Национално хронометарско првенство
10. Букл де ла Мајен
2016
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
2. Silver medal europe.svg Европско хронометарско првенство
2017
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско хронометарско првенство
1. Етапа 3 (ITT) Вуелта а Андалусија
2. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Трка околу Британија
5. Хроно де Насионс
9. Брабантсе Пејл
10. Трка околу Келн
2018
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско хронометарско првенство
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
3. Bronze medal blank.svg Светско хронометарско првенство
2019
Часовен рекорд: 55,089 км
1. Етапа 7 (ITT) Тирено-Адријатико

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 143 102

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lotto-Soudal“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „Transfer news: Guardini set for another year with Astana“. cyclingnews.com. 25 септември 2015. Посетено на 29 септември 2015.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  5. Виндзор, Ричард (16 април 2019). „Victor Campenaerts sets new UCI Hour Record“. Cycling Weekly. Посетено на 17 април 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Бредли Вигинс
Часовен рекорд UCI (55,089 км)
16 април 2019 – денес
Наследник
моментален рекорд