Париз-Ница 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Ница 2020
Детали за трката
Издание78. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи8
Датуми8 – 14 март
Растојание1.112 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлезир
ОдредиштеВалдеблор
Екипи17
Возачи на почеток136
Возачи на крај61
Добитници на наградите
ПобедникGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое)
ВторопласиранBEL Тиш Бенот (Тим ДСМ)
ТретопласиранCOL Серхио Игита (ЕФ Про Сајклинг)
БодовенBEL Тиш Бенот (Тим ДСМ)
ПланинскиFRA Никола Еде (Кофидис)
МладинскиCOL Серхио Игита (ЕФ Про Сајклинг)
ЕкипенGER Тим ДСМ
◀20192021▶
Документација

Париз-Ница 2020 — 78. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 8 и 14 март како петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката била скратена на 13 март, отстранувајќи ја последната етапа, поради растечките грижи за пандемијата на коронавирус 2019-20. Здравствената состојба низ светот довела до повлекување на неколку екипи пред и за време на трката.

Трката била освоена од Максимилијан Шахман од екипата Бора-Хансгрое.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Сепак, поради состојбата низ светот со пандемијата на коронавирусот, само дванаесет екипи од нив настапиле, како и пет други професионални континентални екипи. Екипи кои се повлекле поради пандемијата на коронавирус 2019-20 биле Астана, Сиркус-Ванти Гобер, Мичелтон-Скот, Мовистар Тим, Тим Инеос, Џамбо-Висма и ОАЕ Тим Емирати.[3][4][5] На самата трка, многу возачи и екипи одбрале да се повлечат, вклучувајќи ги Бахреин-Мекларен, Израел старт-ап нејшн и моменталниот светски друмски првак Мадс Педерсен, поради самиот вирус.[6][7] Поради тоа, од 136 возачи кои ја започнале трката, само 61 од нив завршиле.

Екипи од Светската турнеја на UCI (12)ProTeams (5)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 8 марПлезир – Плезир
ридеста етапа
ридеста етапа
154GER Максимилијан Шахман GER Максимилијан Шахман
2 9 марШеврез – Шалет сир Лоан
рамна етапа
рамна етапа
166,5ITA Џакомо Ницоло GER Максимилијан Шахман
3 10 марШалет сир Лоан – Ла Шатр
рамна етапа
рамна етапа
212,5ESP Иван Гарсија GER Максимилијан Шахман
4 11 марСен Аман Монтрон – Сен Аман Монтрон
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
15,1DEN Серен Краг Андерсен GER Максимилијан Шахман
5 12 марГана – Ла Кот Сен Андре
рамна етапа
рамна етапа
227ITA Николо Бонифацио GER Максимилијан Шахман
6 13 марСорг – Апт
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
160,5BEL Тиш Бенот GER Максимилијан Шахман
7 14 марНица – Валдеблор
планинска етапа
планинска етапа
166,5COL Наиро Кинтана GER Максимилијан Шахман
8 15 марНицаНица
планинска етапа
планинска етапа
113,5откажување на етапата откажување на етапата

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое3ч 32' 19
2. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 0
3. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 0
4. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 3
5. NED Кес Бол Тим ДСМ+ 15
6. GER Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 15
7. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 15
8. COL Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 15
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 15
10. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 15
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 32' 09
2. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 2
3. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 4
4. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 7
5. ESP Пељо Билбао Бахреин-Мекларен+ 24
6. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 24
7. NED Кес Бол бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим ДСМ+ 25
8. GER Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 25
9. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 25
10. COL Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг3ч 49' 57
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4. GER Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 0
5. COL Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 0
6. DEN Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 0
7. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 3
8. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 3
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 3
10. LAT Кристс Нејландс Израел старт-ап нејшн+ 3
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое7ч 22' 06
2. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 15
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 21
4. COL Серхио Игита бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 23
5. GER Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 25
6. DEN Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 25
7. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 28
8. LAT Кристс Нејландс Израел старт-ап нејшн+ 28
9. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 28
10. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мекларен5ч 49' 55
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Андреја Пасквалон Сиркус-Ванти Гобер+ 0
4. NED Кес Бол Тим ДСМ+ 0
5. FRA Насер Бухани Аркеа-Самсик+ 0
6. FRA Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
7. FRA Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 0
8. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 0
9. DEN Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 0
10. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое13ч 12' 01
2. ITA Џакомо Ницоло зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманНТТ Про Сајклинг+ 13
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 24
4. DEN Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 25
5. COL Серхио Игита бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 26
6. GER Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 28
7. LAT Кристс Нејландс Израел старт-ап нејшн+ 28
8. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 31
9. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 31
10. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ18' 51
2. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 6
3. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 12
4. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 13
5. ESP Пељо Билбао Бахреин-Мекларен+ 15
6. BEL Виктор Кампенертс НТТ Про Сајклинг+ 17
7. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 18
8. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 26
9. SWE Тобијас Лудвигсон Групама-ФДЖ+ 27
10. USA Лосон Кредок ЕФ Про Сајклинг+ 29
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое13ч 30' 58
2. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 58
3. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 01
4. GER Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 1' 05
5. COL Серхио Игита бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 1' 06
6. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 1' 10
7. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 1' 11
8. DEN Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 1' 11
9. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 1' 15
10. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 1' 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Николо Бонифацио Тотал Директ Енержи5ч 18' 02
2. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мекларен+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4. FRA Насер Бухани Аркеа-Самсик+ 0
5. FRA Иго Хофстетер Израел старт-ап нејшн+ 0
6. ITA Андреја Пасквалон Сиркус-Ванти Гобер+ 0
7. GER Џон Дегенколб Лото-Судал+ 0
8. ITA Елија Вивијани Кофидис+ 0
9. FRA Бријан Кокар Б&Б Хотелс-Витал Консепт+ 0
10. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое18ч 49' 00
2. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 58
3. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 01
4. GER Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 1' 05
5. COL Серхио Игита бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 1' 06
6. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 1' 09
7. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 1' 11
8. DEN Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн+ 1' 11
9. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 1' 15
10. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 1' 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ3ч 57' 02
2. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 22
3. COL Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 22
4. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 22
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 22
6. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 22
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 22
8. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 22
9. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 22
10. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 22
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое22ч 46' 24
2. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 36
3. COL Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 1' 06
4. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 06
5. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 1' 10
6. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 1' 18
7. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 29
8. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 30
9. EST Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 1' 52
10. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик4ч 27' 01
2. BEL Тиш Бенот зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманжолт број за возач во екипата што водиТим ДСМ+ 46
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 56
4. COL Серхио Игита бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 56
5. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 56
6. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое+ 58
7. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 1' 19
8. EST Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 1' 22
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 32
10. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 32
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое27ч 14' 23
2. BEL Тиш Бенот зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманжолт број за возач во екипата што водиТим ДСМ+ 18
3. COL Серхио Игита бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 59
4. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 1' 16
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

По петтата етапа била донесена одлука да се откаже осмата етапа со цел да се намали изложеноста на вработените и возачите во текот на пандемијата на коронавирус.[8]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое27ч 14' 23
2. BEL Тиш Бенот зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТим ДСМ+ 18
3. COL Серхио Игита бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 59
4. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 1' 16
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 24
6. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 1' 30
7. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 2' 03
8. EST Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 2' 16
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 3' 39
10. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 4' 36
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Париз-Ница 2020 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[9] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2020 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[9]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[9]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1995 година.[9]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[9]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Џонатан Ивер Кес Бол Тим Санвеб
2 Џакомо Ницоло Серхио Игита Израел старт-ап нејшн
3 Иван Гарсија Џакомо Ницоло
4 Серен Краг Андерсен Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое
5 Николо Бонифацио
6 Тиш Бенот Никола Еде Тим Санвеб
7 Наиро Кинтана Тиш Бенот
8 откажана[nb 1]
На крај Максимилијан Шахман Тиш Бенот Никола Еде Серхио Игита Тим Санвеб

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Етапата била откажана од организаторот ASO за да се спречи ширењето на вирусот САРС-Ков-2, одговорен за болеста ковид 2019.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Teams selected for 2020 Paris–Nice“. 7 јануари 2020. Посетено на 9 јануари 2020.
  4. „Paris-Nice 2020 start list: Top riders start despite Coronavirus fears“. Cycling Weekly. 8 март 2020. Посетено на 11 март 2020.
  5. „Coronavirus: Team withdrawal tracker“. cyclingnews. 5 март 2020. Посетено на 6 март 2020.
  6. Фаранд, Стивен (13 март 2020). „Bahrain-McLaren pull out of Paris-Nice over coronavirus concerns“. CyclingNews. Посетено на 14 март 2020.
  7. Останек, Даниел (14 март 2020). „Coronavirus: World champion Mads Pedersen leaves Paris-Nice“. CyclingNews. Посетено на 14 март 2020.
  8. 8,0 8,1 Фаранд, Стивен (13 март 2020). „Paris-Nice to end on Saturday to help fight the spread of coronavirus“. cyclingnews.com. Посетено на 13 март 2020.
  9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 „2018 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 2 март 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]