Дварс дор Вландерен 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дварс дор Вландерен 2022
Детали за трката
Издание76. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум30 март 2022
Растојание183,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток171
Возачи на крај108
Просечна брзина44,917 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Феникс)
ВторопласиранBEL Тиш Бенот (Џамбо-Висма)
ТретопласиранGBR Том Пидкок (Инеос Гренадиерс)
◀20212023▶
Документација

Дварс дор Вландерен 2022 — 76. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 30 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Била освоена од Матје ван дер Пул.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Шест професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 24 екипи. Од нив, три екипи - Кофидис (6), Аркеа-Самсик (6) и Израел-Премиер Тек (5) - не настапиле со максималните дозволени седум возачи.[2]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс4ч 05' 39
2. BEL Тиш Бенот Џамбо-Висма+ 1
3. GBR Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 5
4. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
5. GER Нилс Полит Бора-Хансгрое+ 5
6. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 5
7. AUS Келанд О’Брајен Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 5
8. GBR Бен Тарнер Инеос Гренадиерс+ 12
9. SLO Јан Тратник Бахреин Викториус+ 2' 08
10. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 08
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marshall-Bell, Chris. „Mathieu van der Poel wins Dwars door Vlaanderen after thrilling finale“. Cycling Weekly. Посетено на 30 March 2022.
  2. „76th Dwars door Vlaanderen - Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 March 2022.
  3. „Дварс дор Вландерен 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]