Матео Пелуки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матео Пелуки
Лични податоци
Цело имеМатео Пелуки
Роден21 јануари 1989 (1989-01-21) (31 г.)
Џусано,  Италија
Висина1,82 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАндрони Џокатоли-Сидермек
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Професионални клубови
2011
2012
2013–2016
2017-2018
2019-
Геокс-ТМЦ
Тим Јуропкар
ИАМ Сајклинг
Бора-Хансгрое
Андрони Џокатоли-Сидермек
Значајни победи
Класика де Алмерија (2011)
Последна промена
19 јануари 2019

Матео Пелуки (италијански: Matteo Pelucchi; р. 21 јануари 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли-Сидермек.[1]

Возел една година за Тим Јуропкар во 2012 година[2] и четири години за екипата ИАМ Сајклинг.[3] Во октомври 2016 година, тој и колегата Алексејс Сарамотинс биле објавени како членови на екипата Бора-Хансгрое за 2017.[4]

Исто така настапувал како велодромски велосипедист на јуниорски трки.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
Национални јуниорски велодромски првенства
1. MaillotItalia.svg Кило
1. MaillotItalia.svg Кеирин
2010
1. Трофео Папа Черви
2011
1. Класика де Алмерија
2012
1. Етапа 5 Четири дена Денкерк
1. Етапа 3 Ронде де л’Оисе
3. Трофео Мигјорн
2013
Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 1
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
6. Шатеру Класик
2014
1. Етапа 2 Вуелта а Бургос
1. Етапа 2 Тирено-Адријатико
2. Гран при де Денен
9. Краен пласман Светски пристаништен класик
10. Шелдепрејс
2015
1. Трофео Сантањи-Сес Салинес-Кампос
1. Трофео Плаја де Палма
Трка околу Полска
1. Етапа 2
1. Етапа 3
10. Курне-Брисел-Курне
2017
2. Трофео Плаја де Палма
4. Трофео Поререр-Феланит-Сес Салинес-Кампос
6. Минстерланд Џиро
2018
1. Етапа 3 Околу Словачка
4. Класик Хандзаме

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро СО СО СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Two new riders for Movistar at Tour Down Under - News Shorts“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 3 јануари 2019 (посет. 6 јануари 2019 г).
  2. Deneits, Stephane. „Équipes 2012: Europcar“, „Velochrono.fr“, Velochrono, 8 јануари 2012 (посет. 12 јануари 2012 г). (на француски)
  3. ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 20 септември 2012 (посет. 24 септември 2012 г).
  4. „Bora-Hansgrohe finalise 2017 roster with McCarthy, Pelucchi and Saramotins signings“. cyclingnews.com. 14 октомври 2016. конс. 14 октомври 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]