Трка околу Полска 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Полска 2015
Светска турнеја на UCI 2015, трка 20 од 28
Детали за трката
Датум(и) 2–8 август 2015
Етапи 7
Растојание 1076 км
Време 26ч 04' 38" (41,262 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Јон Изагире (Шпанија) (Мовистар Тим)
Втор  Барт де Клерк (Белгија) (Лото-Судал)
Трет  Бен Херманс (Белгија) (Ванти-Груп Гобер)

Бодовен  Марсел Кител (Германија) (Џајант-Алпецин)
Планински  Маќеј Патерски (Полска) (ЦЦЦ-Спранди-Полковице)
Спринтерски  Камил Градек (Полска) (Полска)
Екипен Лото-Дстни
2014
2016

Трка околу Полска 2015 — 72. издание на велосипедската етапна трка Трка околу Полска. Се случила од 2 до 8 август и била дваесетта трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2] Била освоена од шпанскиот велосипедист Јон Изагире.

Распоред[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 2 авгВаршаваВаршава
рамна етапа
рамна етапа
122GER Марсел Кител GER Марсел Кител
2 3 авгЧенстохова – Домброва Горњича
рамна етапа
рамна етапа
146ITA Матео Пелуки GER Марсел Кител
3 4 авгЗавјерче – Катовице
рамна етапа
рамна етапа
166ITA Матео Пелуки GER Марсел Кител
4 5 авгЈавожно – Нови Сонч
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
220POL Маќеј Боднар POL Камил Зјелињски
5 6 авгНови Сонч – Закопане
планинска етапа
планинска етапа
223BEL Барт де Клерк BEL Барт де Клерк
6 7 авгТерма Буковина – Буковина Татшањска
планинска етапа
планинска етапа
174COL Серхио Енао COL Серхио Енао
7 8 авгКраковКраков
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
25POL Марќин Бјалоблоцки ESP Јон Исагире

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите седумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат. На две други екипи — ЦЦЦ-Спранди-Полковице и полската национална екипата [3] — им биле доделени специјални покани за трката и со тоа била создадена главната група од 19 екипи.

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

Национални екипи:

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

2 август 2015 — Варшава до Варшава, 122 км
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Алпецин 2ч 43' 13"
2  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
3  Николо Бонифацио (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
4  Денис ван Винден (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
5  Себастјен Тиржо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6  Крис Букманс (БЕЛ) Лото-Судал и.в.
7  Андреја Гвардини (ИТА) Астана и.в.
8  Лоренцо Манзен (ФРА) ФДЖ и.в.
9  Михал Квјатковски (ПОЛ) Етикс-Квик Степ и.в.
10  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим и.в.
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Алпецин 2ч 43' 13"
2  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-ГринЕЏ + 4"
3  Николо Бонифацио (ИТА) Лампре-Мерида + 6"
4  Денис ван Винден (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 10"
5  Себастјен Тиржо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 10"
6  Крис Букманс (БЕЛ) Лото-Судал + 10"
7  Андреја Гвардини (ИТА) Астана + 10"
8  Лоренцо Манзен (ФРА) ФДЖ + 10"
9  Михал Квјатковски (ПОЛ) Етикс-Квик Степ + 10"
10  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 10"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

3 август 2015 — Ченстохова до Домброва Горњича, 146 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Матео Пелуки (ИТА) ИАМ Сајклинг 3ч 20' 12"
2  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Алпецин и.в.
3  Џакомо Ницоло (ИТА) Трек Фактори Рејсинг и.в.
4  Крис Букманс (БЕЛ) Лото-Судал и.в.
5  Сака Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6  Николо Бонифацио (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
7  Салваторе Пучо (ИТА) Тим Скај и.в.
8  Ласе Норман Хансен (ДАН) Канондејл-Гармин и.в.
9  Мичел Докер (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
10  Себастјен Тиржо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Алпецин 6ч 03' 09"
2  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-ГринЕЏ + 10"
3  Николо Бонифацио (ИТА) Лампре-Мерида + 12"
4  Џакомо Ницоло (ИТА) Трек Фактори Рејсинг + 12"
5  Маркус Бургхарт (ГЕР) Ванти-Груп Гобер + 13"
6  Крис Букманс (БЕЛ) Лото-Судал + 16"
7  Себастјен Тиржо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 16"
8  Салваторе Пучо (ИТА) Тим Скај + 16"
9  Никијас Арнт (ГЕР) Џајант-Алпецин + 16"
10  Лоренцо Манзен (ФРА) ФДЖ + 16"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

4 август 2015 — Завјерче до Катовице, 166 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Матео Пелуки (ИТА) ИАМ Сајклинг 3ч 48' 41"
2  Џакомо Ницоло (ИТА) Трек Фактори Рејсинг и.в.
3  Том Ван Асбрук (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
4  Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
5  Николо Бонифацио (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6  Џани Мерсман (БЕЛ) Етикс-Квик Степ и.в.
7  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Алпецин и.в.
8  Павел Франчак (ПОЛ) Полска и.в.
9  Андреја Гвардини (ИТА) Астана и.в.
10  Роџер Клуге (ГЕР) ИАМ Сајклинг и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Алпецин 9ч 51' 50"
2  Џакомо Ницоло (ИТА) Трек Фактори Рејсинг + 6"
3  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-ГринЕЏ + 10"
4  Маркус Бургхарт (ГЕР) Ванти-Груп Гобер + 10"
5  Николо Бонифацио (ИТА) Лампре-Мерида + 12"
6  Том Ван Асбрук (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо + 12"
7  Себастјен Тиржо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 16"
8  Салваторе Пучо (ИТА) Тим Скај + 16"
9  Лоренцо Манзен (ФРА) ФДЖ + 16"
10  Никијас Арнт (ГЕР) Џајант-Алпецин + 16"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

5 август 2015 — Јавожно до Нови Сонч, 220 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Маќеј Боднар (ПОЛ) Тинкоф-Саксо 5ч 14' 29"
2  Камил Зјелињски (ПОЛ) Полска и.в.
3  Гатис Смукулис (ЛАТ) Катјуша и.в.
4  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-ГринЕЏ + 20"
5  Лука Мезгец (СЛО) Џајант-Алпецин + 20"
6  Том Ван Асбрук (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо + 20"
7  Ласе Норман Хансен (ДАН) Канондејл-Гармин + 20"
8  Силван Дилје (ШВА) Ванти-Груп Гобер + 20"
9  Лоренцо Манзен (ФРА) ФДЖ + 20"
10  Себастјен Тиржо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 20"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Камил Зјелињски (ПОЛ) Полска 15ч 6' 27"
2  Маќеј Боднар (ПОЛ) Tinkoff-Saxo + 3"
3  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-ГринЕЏ + 22"
4  Маркус Бургхарт (ГЕР) Ванти-Груп Гобер + 22"
5  Том Ван Асбрук (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо + 24"
6  Себастјен Тиржо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
7  Лоренцо Манзен (ФРА) ФДЖ + 28"
8  Салваторе Пучо (ИТА) Тим Скај + 28"
9  Михал Квјатковски (ПОЛ) Етикс-Квик Степ + 28"
10  Алексеј Луценко (КАЗ) Астана + 28"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

6 август 2015 — Нови Сонч до Закопане, 223 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал 5ч 48' 49
2  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида +3"
3  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ИАМ Сајклинг +3"
4  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај +7"
5  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер +7"
6  Давиде Ребелин (ИТА) ЦЦЦ-Спранди-Полковице +7"
7  Фабио Ару (ИТА) Астана +7"
8  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал +7"
9  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим +7"
10  Илнур Закарин (РУС) Катјуша +7"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал 20ч 55' 42
2  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида +4"
3  Давиде Формоло (ИТА) Канондејл-Гармин +6"
4  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер +9"
5  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим +9"
6  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ИАМ Сајклинг +9"
7  Фабио Ару (ИТА) Астана +15"
8  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај +16"
9  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал +17"
10  Илнур Закарин (РУС) Катјуша +17"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

7 август 2015 — Терма Буковина до Буковина Татшањска, 174 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 4ч 38' 27"
2  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида +8"
3  Лосон Кредок (САД) Џајант-Алпецин +8"
4  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал +8"
5  Фабио Ару (ИТА) Астана +8"
6  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај +11"
7  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер +11"
8  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим +11"
9  Давиде Формоло (ИТА) Канондејл-Гармин +11"
10  Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал +16"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај 25ч 34' 15"
2  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида +0"
3  Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал +10"
4  Давиде Формоло (ИТА) Канондејл-Гармин +11"
5  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер +14"
6  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим +14"
7  Фабио Ару (ИТА) Астана +17"
8  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал +19"
9  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај +22"
10  Илнур Закарин (РУС) Катјуша +27"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

8 август 2015 — Краков до Краков, 25 км, поединечен хронометар (ITT)
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Марќин Бјалоблоцки (ПОЛ) Полска 28' 45"
2  Васил Кириенка (БЛР) Тим Скај +2"
3  Рик Фленс (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо +59"
4  Дамјен Хаусон (АВС) Орика-ГринЕЏ +1' 09"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Судал +1' 16"
6  Патрик Греч (ГЕР) Аг2р-Ла Мондијал +1' 23"
7  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим +1' 24"
8  Илнур Закарин (РУС) Катјуша +1' 25"
9  Рикардо Цојдл (АВТ) Трек Фактори Рејсинг +1' 26"
10  Маќеј Боднар (ПОЛ) Тинкоф-Саксо +1' 26"
Завршен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим 26ч 04' 38"
2  Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал +2"
3  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер +3"
4  Илнур Закарин (РУС) Катјуша +14"
5  Фабио Ару (ИТА) Астана +15"
6  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида +19"
7  Кристоф Риблон (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал +40"
8  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај +54"
9  Давиде Формоло (ИТА) Канондејл-Гармин +1' 23"
10  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај +1' 32"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман на средни спринтови
Екипен пласман Најдобар полски возач
1 Марсел Кител Марсел Кител Марсел Кител Адријан Курек Матеј Мохорич Лото НЛ-Џамбо Михал Квјатковски
2 Матео Пелуки Камил Градек
3 Марќин Бјалоблоцки
4 Маќеј Боднар Камил Зјелињски Камил Зјелињски Камил Градек Тинкоф-Саксо Камил Зјелињски
5 Барт де Клерк Барт де Клерк Грега Боле Ванти-Груп Гобер Томаш Марчињски
6 Серхио Енао Серхио Енао Маќеј Патерски Лото-Судал
7 Марќин Бјалоблоцки Јон Изагире
На крај Јон Изагире Марсел Кител Маќеј Патерски Камил Градек Лото-Судал Томаш Марчињски
Забелешки
  • На втората етапа, Кејлеб Јуан, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Марсел Кител ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Исто така, на етапите 3 и 4, Николо Бонифацио ја носел белата маичка од истата причина.
  • На петтата етапа, Гатис Смукулис, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел виолетовата маичка, бидејќи првопласираниот Камил Зјелињски ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI го потврди календарот на Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. Трка околу Полска (PDF). Варшава: Lang Team Sp. z o.o. 2015. стр. 12–13.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]