Роџер Клуге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роџер Клуге
Клуге на Курне-Брисел-Курне 2015
Лични податоци
Роден5 февруари 1986(1986-02-05)(38 г.)
Ајзенхитенштат,  Источна Германија
Висина1,92 м
Маса83 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Дстни
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2004
2004-2007
2005-2006
2006-2007
РГ Котбус
РК Ендшпурт 09 Котбус
Тим ПОТ Котбус
Тим ПОТ Бранденбург
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011–2012
2013
2014-2016
2017-2018
2019-
ЛКТ Тим Бранденбург
Тим Милрам
Скил-Шимано
Тим НетАп-Ендура
ИАМ Сајклинг
Орика-Скот
Лото-Судал
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
20 декември 2022

Роџер Клуге (германски: Roger Kluge; р. 5 февруари 1986 во Ајзенхитенштат) — германски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Дстни.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуге ја напуштил Тим НетАп-Ендура[2] на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на ИАМ Сајклинг за сезоната 2014.[3]

На Летните олимписки игри 2008 во Пекинг го освоил сребрениот медал на бодовната трка.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2003
Национални јуниорски првенства
2. Кеирин
3. Екипен спринт
2004
2. Национално јуниорско првенство - Медисон
2005
3. УИВ Куп, Минхен
2006
УИВ Куп
1. Копенхаген
2. Гент
3. Бремен
2. Национално првенство - Бодовна трка
3. Европско првенство - Медисон под 23 години
2007
Национални првенства
1. Бодовна трка
2. Екипна потера
2. Медисон
Светски куп
1. Скреч, Сиднеј
2. Скреч, Манчестер
2. Европско првенство - Скреч под 23 години
2. УИВ куп, Ротердам
2008
2. Бодовна трка, Олимписки игри
2. Шест дена Гренобл (со Олаф Полак)
3. Медисон (со Олаф Полак), Светски велодромски куп, Лос Анџелес
3. Шест дена Минхен (со Олаф Полак)
2009
1. Медисон, Европско велодромско првенство
Национални првенства
1. Медисон (со Олаф Полак)
1. Екипна потера
2. Бодовна трка
1. Шест дена Амстердам (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Гент (со Илјо Кејсе)
3. Шест дена Берлин (со Кени де Кетеле)
2010
1. Омниум, Европско велодромско првенство
1. Шест дена Амстердам (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Берлин (со Роберт Бартко)
2011
1. Шест дена Берлин (со Роберт Бартко)
2012
1. Поединечна потера, Национално велодромско првенство
2. Шест дена Цирих (со Данило Хондо)
2013
1. Екипна потера, Национално велодромско првенство
1. Шест дена Берлин (со Петер Шеп)
2015
1. Омниум, Национално велодромско првенство
2016
2. Омниум, Светско велодромско првенство
2. Шест дена Берлин (со Марсел Калц)
2017
1. Шест дена Ротердам (со Кристијан Грасман)
2018
1. Светско велодромско првенство во медисон (со Тео Рајнхарт
3. Шест дена Лондон (со Тео Рајнхарт)
2019
1. Светско велодромско првенство во медисон (со Тео Рајнхарт
1. Шест дена Берлин (со Тео Рајнхарт
2021
2. Шест дена Гент (со Јаспер де Бујст)
2022
2. Светско велодромско првенство во бодовна трка

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2007
1. Краен пласман Трка околу Бранденбург
1. Етапа 2
2. Берлин-Бад Фрајенвалд-Берлин
2. Трка околу Фин
2. Прага-Карлови Вари-Прага
3. Трка околу Шеферберг
2008
1. Етапа 1 Трка Мајнфранкен
4. Краен пласман Трка на солидарноста
9. Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 4
2009
Трка на солидарноста
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 4 Трка околу Србија
Национални првенства
3. Друмска трка
5. Хронометар
9. Краен пласман Трка Балтик-Карконоше
1. Етапа 6
2010
1. Нојзен Класик
4. Краен пласман Трка околу Катар
1. Сина маичка Пласман за млад возач
5. Национално хронометарско првенство
10. Нокере Курсе
2011
4. Краен пласман Делта Тур Зеланд
5. Национално друмско првенство
5. Бинше-Шиме-Бинше
2012
3. Класика де Алмерија
2013
5. Велотон Берлин
7. Трка околу Келн
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
10. ГП Стад Зотегем
2015
1. Пролог (ITT) Стер ЗЛМ Тур
4. Краен пласман Заливски класични серии
2016
1. Етапа 17 Џиро д’Италија
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2017
10. Класик Арнем-Венендал
2020
9. Трка Торкеј
2022
9. Меморијал Рик ван Стенберген

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Џиро 162 137 СО СО 149
Тур СО 139 150 146 СО
Вуелта не настапил во текот на неговата кариера

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lotto Soudal“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „Dropped from Argos-Shimano, Kluge joins NetApp-Endura“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 ноември 2012. Посетено на 2 јануари 2013.
  3. „Chavanel, Frank among transfers to IAM Cycling“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. 22 август 2013. Архивирано од изворникот на 2015-10-23. Посетено на 23 август 2013.
  4. „Roger Kluge Bio, Stats, and Results“. Olympics at Sports-Reference.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 30 јануари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]