Томас де Гент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томас де Гент
Де Гент на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеТомас де Гент
Роден6 ноември 1986 (1986-11-06) (33 г.)
Синт Никлас,  Белгија
Висина1,77 м[1]
Маса69 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за бегства[2]
Аматерски клубови
2006-2008 Унибет-Даво
Професионални клубови
2009–2010

2011–2013
2014
2015-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Вакансолел-ДКМ
Омега Парма-Квик Степ
Лото-Судал
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2012)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2016, 2019)
Вуелта а Еспања
Планински пласман (2018)
1 поединечна етапа (2017)
Последна промена
12 април 2020

Томас де Гент (холандски: Thomas De Gendt; р. 6 ноември 1986 во Синт Никлас) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[3]

Претходно возел за Омега Парма-Квик Степ, Топспорт Вландерен-Меркатор[4] и Вакансолел-ДКМ[5]

Кариера[уреди | уреди извор]

Де Гент на превојот Мортироло на Џиро д’Италија 2012

Де Гент ја имал неговата најдобра сезона во 2011. Тој победил на првата етапа на Париз-Ница и исто така ја освоил етапата 7 на Тур де Свис. На Тур де Франс, и покрај тоа што имал мала фрактура на клучната коска, Де Гент имал силна завршна недела, завршувајќи шести на етапата 19 до Алп д‘Ез и четврти на хронометарот следниот ден.

Во 2012, Де Гент ја освоил етапата 7 на Париз-Ница, откако се нашол во бегство со Реин Тарамае. На Џиро д’Италија ја освоил кралската етапа на Пасо дело Стелвио, со соло бегство, кој го донел на четвртото место во генералниот пласман.[6] Следниот ден на поединечниот хронометар успеал да дојде до третото место во крајниот пласман, со што го зазел првиот негов подиум на некоја Гранд Тур трка.

Во октомври 2013, Омега Парма-Квик Степ објавила дека потпишале со Де Гент за сезоната 2014.[7] По една година со нив, Де Гент се преселил во Лото-Белисол во 2015 година со двегодишен договор.[8] На Тур де Франс 2016 ја освоил дванаесеттата етапа, која завршувала на Мон Венту.[9] На Вуелта а Еспања 2017, Де Гент ја освоил деветнаесеттата етапа од бегство, заокружувајќи го неговиот комплет на етапни победи на сите три големи трки.[10]

Во 2018 година, Де Гент ја освоил третата етапа на Волта а Каталуња од бегство, како што вообичаено прави. На долгата низа победи од долги бегства ја додал втората етапа на Тур де Романди.[11]

Во 2019 година ја освоил осмата етапа на Тур де Франс на спектакуларен начин, останувајќи напред (како дел од бегството) скоро на целата етапа на растојание од 200 километри. На последното искачување, кандидатите за жолта маичка Жилијан Алафилип и Тибо Пино се обиделе да го достигнат, но не успеале, со што на крајот победил за само 6 секунди.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Етапа 3 Трка околу Тирингија
2008
1. ГП Варегем
1. Краен пласман Ле Триптик де Мон е Шато
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Трка околу Навара
2009
1. Интернационален Вилертрофи Јонг Мар Медиг
1. Етапа 4 Тур де Валони
1. Планински пласман Трка околу Британија
1. Бодовен пласман Трка околу Британија
2010
1. Бодовен пласман Волта ао Алгарве
2. Брабант Пејл
3. Краен пласан Стер Електротур
2011
1. Етапа 7 Тур де Свис
1. Етапа 1 Париз-Ница
2. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 3
2012
1. Етапа 7 Париз-Ница
3. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 20
3. Амстел Курасао
2013
1. Етапа 7 Волта а Каталуња
2015
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Париз-Ница
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 13
2016
Волта а Каталуња
1. Етапа 4
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман
Тур де Франс
1. Етапа 12
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 5 и 12
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 4 на Вуелта а Еспања
2017
Вуелта а Еспања
1. Етапа 19
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 13
1. Jersey blackdots.png Планински пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 1 Критериум ди Дофине
4. Национално хронометарско првенство
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 14 на Тур де Франс
2018
Вуелта а Еспања
1. Jersey blue dotted.png Планински пласман
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 12
Тур де Романди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey black.svg Планински пласман
1. Етапа 2
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Париз-Ница
1. Етапа 3 Волта а Каталуња
2. Национално хронометарско првенство
2019
Тур де Франс
1. Етапа 8
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 8
Волта а Каталуња
1. Jersey red lines volta.svg Планински пласман
1. Етапа 1
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Париз-Ница

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 3 65 51
Jersey yellow.svg Тур 62 96 67 40 51 65 60
Jersey red.svg Вуелта 62 СО СО 65 57 67 56

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Thomas De Gendt - Lotto Soudal“. Посетено на 24 јули 2019.
 2. „Thomas De Gendt solos to victory at opening stage at Criterium du Dauphine as Tour de France favourites finish safely in the bunch“. telegraph.co.uk. 5 June 2017. Посетено на 10 September 2017.
 3. „Steff Cras and Matthew Holmes complete Lotto Soudal's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 27 октомври 2019. Посетено на 2 јануари 2020.
 4. „Достигнувања на 25237“. Cycling Archives.
 5. „Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team (VCD) – NED“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 18 јануари 2013.
 6. Фотерингем, Аласдер. „Де Гент однесе спектакуларна соло победа на Џиро“. Reuters. Посетено на 26 мај 2012.
 7. „Томас де Гент потпиша едногодишен договор со Омега Парма-Квик Степ“. Sky Sports. BSkyB. 4 октомври 2013. Посетено на 6 октомври 2013.
 8. „Де Генет потпиша двегодишен договор со Лото-Белисол“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 септември 2014. Посетено на 25 септември 2014.
 9. Вајсло, Лаура (14 јули 2016). „Froome knocked from bike on Mont Ventoux, keeps yellow“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 25 јули 2016.
 10. О’Ши, Садб (8 септември 2017). „Vuelta a Espana: De Gendt takes Grand Tour stage triptych“. cyclingnews.com. Посетено на 10 септември 2017.
 11. „Tour de Romandie: De Gendt wins in Yverdon-les-Bains“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 април 2018. Посетено на 26 април 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]