Камил Малецки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камил Малецки
Лични податоци
Цело имеКамил Малецки
Роден2 јануари 1996 (1996-01-02) (25 г.)
Битув,  Полска[1]
Висина1,74 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2015–2019
2020-
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
ССС Тим
Последна промена
16 август 2020

Камил Малецки (полски: Kamil Małecki; р. 2 јануари 1996) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2017
2. Краен пласман Трка на Карпатите
1. Етапа 2
6. Краен пласман Докола Мазовша
2018
1. Гран при Долини Баричи Милич
8. Трофео Матеоти
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка CCC - Гроди Пјастовскје
1. Етапа 1b
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Балтик-Карконоше
1. Етапа 4 (ITT)
4. Меморијал Анджеј Трохановски
5. Гран при Газипаса
5. Меморијал Роман Сјемињски
5. Гран при Полска
2020
6. Краен пласман Трка околу Полска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Profile at Site du Cyclisme.net
  2. „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 November 2019. Посетено на 1 January 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]