Камил Зјелињски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камил Зјелињски
Зјелињски на Трката Вандеја 2011
Лични податоци
Цело имеКамил Зјелињски
Роден3 март 1988 (1988-03-03) (32 г.)
Островјец Швјентокшиски, Полска
Висина1,77 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДомин Спорт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2009-2012
2013-
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Лас Вегас Пауер Енерџи Дринк
Последна промена
8 декември 2018

Камил Зјелињски (полски: Kamil Zieliński; р. 3 март 1988) — полски професионален друмски велосипедист. Ја носел жолтата маичка еден ден на Трката околу Полска 2015.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
10. Краен пласман Докола Мазовша
2010
2. Краен пласман Трка на Карпатите
5. Пухар Министра Оброни Народовеј
2013
4. Краен пласман Олимписка солидарна трка
10. Меморијал Анджеја Трохановскјего
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Олимписка солидарна трка
1. Етапа 4
2. Меморијал Анджеја Трохановскјего
2. ГП Унгарија
3. Трка Бохемија
6. Краен пласман Околу Јужна Чешка
10. ГП Словачка
2015
2. Краен пласман Тодласје Тур
1. Етапа 1
3. Корона Кочих Гор
5. Краен пласман Трка Малополска
9. Краен пласман Балтик-Карконоше
1. Етапа 6
2016
5. Корона Кочих Гор
6. Пухар Министра Оброни Народовеј
7. Краен пласман Олимписка солидарна трка
9. Меморијал Грундмана И Визовскјего
10. Краен пласман Балтик-Карконоше
10. Меморијал Анджеја Трохановскјего
2017
1. ГП Унгарија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Боднар и Зјелињски ги возбудија домашните обожаватели на Трката околу Полска“. Cycling News. Посетено на 6 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]