Патрик Греч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Патрик Греч
Греч на Четири дена Динкерк 2010
Лични податоци
Цело имеПатрик Греч
Роден7 април 1987 (1987-04-07) (34 г.)
Ерфурт,  Источна Германија
Висина1,87 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2006–2009
2010–2011
2012–2013
2014–2016
Thüringer Energie Team
Тим ХТЦ-Колумбија
Проект 1т4и
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Трка околу Тирингија под 21 година (2008)
Последна промена
3 јануари 2017

Патрик Греч (германски: Patrick Gretsch; р. 7 април 1987 во Ерфурт) — германски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1]

Греч го напуштил Аргос-Шимано на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Аг2р-Ла Мондијал за сезоната 2014.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Краен пласман Трка околу Тирингија
1. Етапа 5
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
2009
3. Светско хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка околу Тирингија
9. Трка околу Келн
2011
1. Пролог Стер ЗЛМ Тур
1. Пролог САД Про Сајклинг Челинџ
2012
1. Пролог Вуелта а Андалусија
2013
2. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Трка околу Алберта

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 138 69 95 94 СО
Jersey yellow.svg Тур 141
Jersey red.svg Вуелта 126

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Греч возбуден со преселувањето во Аг2р-Ла Мондијал“. Cyclingnews.com. Future plc. 7 септември 2013. Посетено на 8 септември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]