Гран при Квебек 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Квебек 2015
Детали за трката
Издание6. Гран при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2015
Датум11 септември 2015
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток168
Возачи на крај130
Просечна брзина39,047 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Ригоберто Уран (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Мајкл Метјус (Орика-ГринЕЏ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (Катјуша) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиCAN Ryan Roth (Silber) Wikidata-logo S.svg
Grand Prix cycliste de Québec 2015.jpg
◀ 20142016 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2015 — шесто издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек. Се одржала на 11 септември и претставувала 25. трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Ригоберто Уран.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката претставува дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На три професионални континентални екипи биле доделени специјални покани. На трката настапила и канадска екипа и со тоа била создадена главната група од 21 екипа.

Екипи кои настапиле на трката биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ 5ч 09' 47" 80
2  Мајкл Метјус (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в. 60
3  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в. 50
4  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Канондејл-Гармин и.в. 40
5  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида и.в. 30
6  Бауке Молема (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг и.в. 22
7  Филип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в. 14
8  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал и.в. 10
9  Варан Баргиј (ФРА) Џајант-Алпецин и.в. 6
10  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в. 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]