Адријан Курек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адријан Курек
Курек на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело име Адријан Курек
Роден 21 март 1988 (1988-03-21) (воз. 30 г.)
 Полска
Висина 1,94 м
Маса 80 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2008
2009
2010
2011
Топ 16 Сиклизм
Mosaic-Diffusion.com
Алби Вело Спорт
Осеан Сајкл Поатевен
Професионални клубови
2012
2013–
Утенсилнорд-Нејм
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Последна промена
5 април 2015

Адријан Курек (полски: Adrian Kurek; р. 21 март 1988) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ЦЦЦ-Спранди-Полковице.[1]

Курек се натпреварувал како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на составот на Утенсилнорд-Нејм како нов професионалец.[2][3] Тој се натпреварувал на ниво на Светската турнеја, на неговата домашна трка, Трка околу Полска. На изданието на трката во 2011, Курек го освоил пласманот на средните спринтови,[4] водејќи уште од самиот почеток на трката; исто така бил помеѓу првите тројца на првите три етапи од етапа. На трката во 2012, Курек го освоил водството во пласмано по четири етапи на трката,[5] и го задржал водството до крајот.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
2. Краен пласман Тур де До Сефр
2009
1. Рут де л’Атлантик
2. Национално хронометарски првенство под 23 години
2. Класик Виен Еспоар
2011
1. Трофи де Шампион
1. Етапа 2 (ITT) Сен Бриок Агло-Тур
1. Етапа 3 Тур де Жиронда
1. Етапа 4 Троа Жур де Шербур
1. Jersey red.svg Спринтерски пласман Трка околу Полска
2. Хроно де Токсини
3. Хроно Шаталероде
4. Краен пласман Трка околу Малополска
4. При Жерар Готје а Вендовр ду Поату
8. Краен пласман Тур де ла Дордон
8. Сиркут Бусакин
9. ГП де Фет де Кенак ет Сен Жилиен
10. Сиркут де Винс ду Блајае
2012
1. Jersey red.svg Спринтерски пласман Трка околу Полска
5. Краен пласман Трка околу Малополска
2013
7. Краен пласман Трка Мазовска
2014
2. Краен пласман Трка околу Естонија
1. Етапа 2
3. Светско универзитетско велосипедско хронометарско првенство
8. Краен пласман Трка Мазовска
1. Етапа 1 (TTT)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]