Камил Градек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камил Градек
Градек во 2020 година
Лични податоци
Цело имеКамил Градек
Роден17 септември 1990 (1990-09-17) (33 г.)
Козјеглови,  Полска
Висина1,94 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам и велокрос
Улогавозач
Професионални клубови
2013-2014
2015-2016
2017
2018
2019-
БДЦ-Маркпол
АктивЏет
ОНЕ Про Сајклинг
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Ванти-Гобер
Последна промена
26 мај 2019

Камил Градек (полски: Kamil Gradek; р. 17 септември 1990) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Настапил на Светското друмско првенство. Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2012
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2013
1. Национално хронометарско првенство во дуо (со Павел Бернас)
2. Меморијал Хенрик Ласак
3. Трка Балтик-Карконоше
2014
1. Краен пласман Трка Шлакјем Бурштиновим Хелена
1. Трка околу Кина I
2. Вишеградска велосипедска трка
2. Национално хронометарско првенство во дуо
3. Трка околу Кина II
2015
Трка околу Полска
Пласман на средни спринтови
2. Национално хронометарско првенство
2. Рунд ум Зебниц
6. Краен пласман Гп Интернационал до Гвадијана
9. Велотон Стокхолм
10. Европско хронометарско првенство
2016
8. Краен пласман Трка околу Естонија
10. Краен пласман Докола Мазовша
2018
10. Нокере Курсе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferri, Marco (24 декември 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]