Трка околу Полска 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Полска 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание75. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми4 – 10 август 2018
Растојание1.025 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеКраков
ОдредиштеБуковина Татшањска
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај108
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Тибо Пино (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
БодовенPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиAUT Патрик Конрад (Бора-хансгрое) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиBEL Јенте Бирманс (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенFRA AG2R La Mondiale Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Полска 2018 — 75. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 4 и 10 август како дваесет и осми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Михал Квјатковски, кој вози за Тим Скај.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Шестата етапа првично била предвидена да биде помеѓу Закопане и Попрад во Словачка и да биде долга 180 километри, но поради финансиски потешкотии два месеци пред етапата, целта била променета до Буковина Татжањска и нејзината должина била 130 километри.

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg4 августКраковКраков
рамна етапа
134GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svgGER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg5 августТарновске ГуриКатовице
ридеста етапа
156GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svgGER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg6 августШлезиски стадион – Забже
ридеста етапа
139COL Алваро Одег Wikidata-logo S.svgCOL Алваро Одег Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg7 августЈавожно – Шчирк
планинска етапа
179POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svgPOL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg8 августРудник за сол Вјеличка – Бјелско-Бјала
среднопланинска етапа
152POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svgPOL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg9 августЗакопане – Буковина Татшањска
планинска етапа
129AUT Георг Прајдлер Wikidata-logo S.svgPOL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg10 августБуковина Татшањска – Буковина Татшањска
планинска етапа
136GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svgPOL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Покрај полската национална екипа, уште три други професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. USA БМЦ Рејсинг Тим
 2. GER Sunweb
 3. NED Лото НЛ-Џамбо
 4. UAE ОАЕ Емирати
 5. FRA AG2R La Mondiale
 6. GBR Тим Скај
 7. BRN Бахреин-Мерида
 8. KAZ Астана
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. USA Трек-Сегафредо
 11. USA EF Education First-Drapac
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. BEL Лото-Судал
 15. FRA Групама-ФДЖ
 16. RSA Дименжн Дата
 17. GER Бора-хансгрое
 18. BEL Квик-Степ Флорс
Професионални континентални екипи (3)
 1. RUS Газпром-РусВело
 2. FRA Кофидис
 3. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
Национална екипа
 1. POL Полска
Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-хансгрое2ч 59' 11
2. COL Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 0
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
5. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. NED Мике Тенисен Sunweb+ 0
7. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8. FRA Клеман Вентурини AG2R La Mondiale+ 0
9. POL Мачеј Патерски Полска+ 0
10. POL Павел Франчак ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-хансгрое2ч 59' 01
2. COL Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 4
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 6
4. ITA Алесандро де Марки сина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 7
5. POL Михал Палута розева маичка за предводникот во планинскиот пласманЦЦЦ Спранди Полковице+ 8
6. FRA Стефан Росето Кофидис+ 9
7. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 10
8. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 10
9. NED Мике Тенисен Sunweb+ 10
10. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-хансгрое3ч 16' 39
2. COL Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 0
3. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
5. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
7. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
8. NED Мике Тенисен Sunweb+ 0
9. FRA Клеман Вентурини AG2R La Mondiale+ 0
10. POL Камил Зјелињски Полска+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-хансгрое6ч 15' 30
2. COL Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 8
3. BEL Јенте Бирманс сина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманКатјуша-Алпесин+ 11
4. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 16
5. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 16
6. BEL Јан Бакелантс AG2R La Mondiale+ 16
7. ITA Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 17
8. POL Михал Палута розева маичка за предводникот во планинскиот пласманЦЦЦ Спранди Полковице+ 18
9. FRA Стефан Росето Кофидис+ 19
10. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 20


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Алваро Одег Квик-Степ Флорс3ч 09' 59
2. GBR Даниел Меклеј EF Education First-Drapac+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. ITA Саша Модоло EF Education First-Drapac+ 0
5. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
6. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7. DEN Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 0
8. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
9. BEL Јирген Рулантс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10. NED Мике Тенисен Sunweb+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Алваро Одег жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс9ч 25' 27
2. GER Паскал Акерман Бора-хансгрое+ 2
3. BEL Јенте Бирманс сина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманКатјуша-Алпесин+ 5
4. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 15
5. POL Михал Палута розева маичка за предводникот во планинскиот пласманЦЦЦ Спранди Полковице+ 16
6. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 18
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 18
8. BEL Јан Бакелантс AG2R La Mondiale+ 18
9. ITA Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 19
10. FRA Матијас ле Тирнје Кофидис+ 20


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски Тим Скај4ч 25' 44
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3
4. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 3
5. ESP Даниел Морено EF Education First-Drapac+ 3
6. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 3
7. NED Сам Омен Sunweb+ 6
8. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 6
9. COL Серхио Енао Тим Скај+ 6
10. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 6
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај13ч 51' 22
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 10
4. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 14
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 14
6. ESP Даниел Морено EF Education First-Drapac+ 14
7. NED Сам Омен Sunweb+ 17
8. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 17
9. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 17
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 17


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај3ч 39' 14
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 0
4. GER Паскал Акерман Бора-хансгрое+ 0
5. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
6. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
7. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
9. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
10. BEL Јан Бакелантс AG2R La Mondiale+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај17ч 30' 26
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 12
3. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 20
4. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 24
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 24
6. ESP Даниел Морено EF Education First-Drapac+ 24
7. NED Сам Омен Sunweb+ 27
8. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 27
9. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 27
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 27


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Георг Прајдлер Групама-ФДЖ3ч 16' 01
2. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 0
3. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 0
4. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
5. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 0
7. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
8. BEL Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 0
9. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 0
10. ECU Ричард Карапас Мовистар+ 4
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај20ч 46' 23
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 16
3. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 24
4. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 25
5. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 28
6. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 28
7. AUT Георг Прајдлер Групама-ФДЖ+ 29
8. BEL Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 31
9. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 39
10. NED Сам Омен Sunweb+ 42


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот3ч 37' 17
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 12
3. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 12
4. NED Сам Омен Sunweb+ 14
5. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 14
6. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 14
7. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 14
8. ECU Ричард Карапас Мовистар+ 16
9. AUT Георг Прајдлер Групама-ФДЖ+ 16
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 16

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај24ч 23' 53
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 15
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 20
4. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 24
5. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 27
6. AUT Георг Прајдлер Групама-ФДЖ+ 31
7. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 32
8. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 40
9. NED Сам Омен Sunweb+ 42
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 44
Извор: ProCyclingStatsПоредок[уреди | уреди извор]

На Трката околу Полска 2018 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[5] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[6] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2017 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[5]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со виолетова маичка.[6] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[5]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[7] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[5] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[5] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[7] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[5]

Постоел и пласман за полски возачи.[8] Се пресметувал и екипен пласман,[8] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
Jersey yellow.svg
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
Jersey white.svg
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
Jersey violet.svg
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
Jersey blue.svg
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1 Паскал Акерман Паскал Акерман Паскал Акерман Михал Палута Алесандро де Марки Михал Палута Трек-Сегафредо
2 Паскал Акерман Јенте Бирманс
3 Алваро Одег Алваро Одег Алваро Одег
4 Михал Квјатковски Михал Квјатковски Јан Тратник Михал Квјатковски БМЦ Рејсинг Тим
5 Михал Квјатковски Паскал Акерман
6 Георг Прајдлер Лукаш Овсјан Астана
7 Сајмон Јејтс Михал Квјатковски Патрик Конрад АГ2Р-Ла Мондијал
На крај Михал Квјатковски Михал Квјатковски Патрик Конрад Јенте Бирманс Михал Квјатковски АГ2Р-Ла Мондијал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. конс. 20 октомври 2017. 
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. конс. 20 октомври 2016. 
 3. Kwiatkowski savours Tour de Pologne victory after courageous final defence“, „Cyclingnews.com“ (посет. 13 август 2018 г). (на (англиски))
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Roadbook 2017, стр. 28–30.
 6. 6,0 6,1 Roadbook 2017, стр. 16.
 7. 7,0 7,1 Roadbook 2017, стр. 17.
 8. 8,0 8,1 Roadbook 2017, стр. 18.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]