Павел Франчак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Павел Франчак
Франчак на Гран при де Денен 2016
Лични податоци
Цело имеПавел Франчак
Роден7 октомври 1991 (1991-10-07) (29 г.)
 Полска
Податоци за клубот
Мом. клубЦЦЦ-Спранди-Полковице
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2013
2014-2016
2017
2018-
Вибатек-Бжег
АктивЏет
Тим Хуром
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Последна промена
5 септември 2018

Павел Франчак (полски: Paweł Franczak; р. 7 октомври 1991) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ЦЦЦ-Спранди-Полковице.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
5. Меморијал Анджеј Трохановскје
2012
5. Меморијал Хенрик Ласак
8. Гран Премио Сан Џузепе
2013
1. Етапа 5 Карпатска трка
2014
1. Куп де Карпати
2. Национално друмско првенство
2. Меморијал Хенрик Ласак
7. Краен пласман Трка Малополска
9. Меморијал Анджеј Трохановскје
2015
1. Jersey brown.svg Бодовен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
2. Меморијал Анджеј Трохановскје
2. Курс де ла Солидарите Олимпик
9. Краен пласман ГП Либерти Сегурос
2016
Курс де ла Солидарите Олимпик
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Меморијал Хенрик Ласак
7. Класика де Алмерија
7. Гран при де Денен
7. Трка околу Франкфурт
10. Краен пласман Трка околу Естонија
2017
9. Европско друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гаѕала, Павел (12 ноември 2017). „CCC Sprandi Polkowice signs Szymon Sajnok“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 7 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]