Матеј Мохорич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матеј Мохорич
Мохорич на Трката околу Австрија 2018
Лични податоци
Цело имеМатеј Мохорич
Роден19 октомври 1994(1994-10-19)(29 г.)
Крањ,  Словенија
Висина1,85 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2013 Сава
Професионални клубови
2014
2015
2016-2017
2018-
Канондејл
Канондејл-Гармин
Лампре-Мерида
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2018)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2017)

Етапни трки

БинкБенк Тур (2018)
Трка околу Германија (2018)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2018)
ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано (2018)
Последна промена
24 мај 2020

Матеј Мохорич (словенечки: Matej Mohorič; р. 19 октомври 1994 во Крањ) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1] Мохорич станал професионалец во 2014 година.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Мохорич го освоил Светското јуниорско друмско првенство 2012[3] и Светското друмско првенство 2013 под 23 години,[4][5] станувајќи првиот возач кој ги освоил титулите на јуниорското и на првенството под 23 години во последователен редослед.[3]

Потпишал за екипата Канондејл за сезоната 2014.[6][7]

Потпишал со екипата Канондејл-Гармин за сезоната 2015.[2][8][9][10] Бил именуван во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2015,[11] но се повлекол на шестата етапа.[12] Подоцна било објавено дека ќе се приклучи на Лампре-Мерида од 2016 година со двегодишен договор.[3] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[13] Мохорич стигнал до првата своја етапна победа на некоја голема трка со соло победа на седмата етапа на Вуелта а Еспања 2017. На десеттата етапа на Џиро д’Италија 2018 стигнал до својата втора етапна победа на некоја голема трка, освојувајќи го меѓусебниот спринт против Нико Денц.

Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[14]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
7. Краен пласман Реџо Тур
2012
1. Краен пласман Џиро дела Луниџана
1. Планински пласман
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3 (ITT)
1. Етапа 4
1. Светско јуниорско друмско првенство
2. Светско јуниорско хронометарско првенство
3. Европско јуниорско хронометарско првенство
4. Европско јуниорско друмско првенство
2013
1. Светско друмско првенство под 23 години
4. Национално друмско првенство
4. Национално хронометарско првенство
2014
5. Национално друмско првенство
2015
5. Национално друмско првенство
6. Јапонски куп
2016
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 6
2017
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
1. Хонгконг Челинџ
3. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Трка околу Гуангси
8. Трофео Лаигвелја
2018
1. Национално друмско првенство
1. Краен пласман БинкБенк Тур
1. Краен пласман Трка околу Германија
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
1. Етапа 10 Џиро д’Италија
1. Етапа 1 Трка околу Австрија
3. Краен пласман Трка околу Словенија
7. Џиро ди Тоскана
2019
1. Етапа 7 Трка околу Полска
Национални првенства
2. Хронометар
5. Друмска трка
3. Гран Премио ди Лугано
5. Милано-Санремо
9. Гент-Вевелгем

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 98 135 30
Тур 119
Вуелта СО 30

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Останек, Даниел (26 декември 2019). „2020 Team Preview: Bahrain McLaren“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јануари 2020.
 2. 2,0 2,1 „Матеј Мохорич“. Канондејл-Гармин. Колорадо: Slipstream Sports LLC. Архивирано од изворникот на 2015-01-21. Посетено на 25 јануари 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Мохорич се приклучи на Лампре-Мерида“. Cyclingnews.com. 5 ноември 2015. Посетено на 7 ноември 2015.
 4. Аласдер Фотерингем (27 септември 2014). „Мохорич го освоил Светското друмско првенство под 23 години“. Cyclingnews.com. Future plc. Архивирано од изворникот на 2015-09-14. Посетено на 2 декември 2014.
 5. „Мохорич нападна за соло победа на Светското друмско првенства под 23 години“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. 27 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2 декември 2014.
 6. „Канондејл Про Сајклинг го заокружува составот на екипата за 2014“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. 22 ноември 2013. Посетено на 14 октомври 2014.
 7. „Канондејл го откри составот од 27 возачи за 2014“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. 21 ноември 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 6 октомври 2014.
 8. Даниел Бенсон (15 септември 2014). „Mohoric signs with Cannondale team for 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 14 октомври 2014.
 9. „Канондејл-Гармин Про Сајклинг го објави составот за 2015“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. 14 октомври 2014. Посетено на 14 октомври 2014.
 10. „Тим Канондејл-Гармин (TCG) - САД“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 25 јануари 2015.
 11. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
 12. „De La Cruz no toma la salida y se retira el esloveno Mohoric“ [De la Cruz doesn't take the start and the Slovenian Mohoric withdraws]. El Mundo Deportivo (шпански). Grupo Godó. 27 август 2015. Посетено на 27 август 2015.
 13. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
 14. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]