Гент-Вевелгем 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гент-Вевелгем 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание81. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум31 март 2019
Растојание251,5 км
ДржавиBEL Белгија
FRA Франција
ПоаѓалиштеДејнзе
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај78
Просечна брзина46,269 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Џон Дегенколб (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
Gent-Wevelgem 2019 men.png
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гент-Вевелгем 2019 — 81. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 31 март како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од норвешкиот возач Александер Кристоф во спринтерска завршница.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. GER Бора-Хансгрое
 2. BEL Декојнинк-Квик Степ
 3. BEL Лото-Судал
 4. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 5. KAZ Астана
 6. BRN Бахреин-Мерида
 7. POL ССС Тим
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. AUS Мичелтон-Скот
 11. ESP Мовистар
 12. RSA Дименжн Дата
 13. NED Џамбо-Висма
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. BEL Корендон-Циркус
 2. BEL Ванти-Груп Гобер
 3. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 4. BEL Валони Брисел
 5. FRA Кофидис
 6. FRA Директ Енержи
 7. NED Ромпот-Шарл

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати5ч 26' 04
2. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
3. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4. NED Матје ван дер Пул Корендон-Циркус+ 0
5. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
6. FRA Адријан Пети Директ Енержи+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
9. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
10. BEL Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Гент-Вевелгем 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]