Антони Тиржис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антони Тиржис
Тиржис на Гран при д’Изберг 2014
Лични податоци
Цело имеАнтони Тиржис
Роден16 мај 1994(1994-05-16)(30 г.)
Висина1,79 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011–2012
2013–2014
2014
УС Метро Транспортс Јуниор
С.С. Ножан сир Оас
Кофидис (стажант)
Професионални клубови
2015–2018
2019-
Кофидис
Тотал Директ Енержи
Последна промена
16 јуни 2019

Антони Тиржис (француски: Anthony Turgis; р. 16 мај 1994) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[2] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
1. Етапа 2а Лиеж-а Глејзе
2. Париз-Рубе јуниори
2014
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
2015
1. Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
3. Светско друмско првенство под 23 години
8. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
9. Европски игри - друмска трка
2016
1. Класик Лоар Атлантик
3. Краен пласман Тур де Јоркшир
4. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 3
5. Гран при де Плимелек-Морбијан
2017
3. Тур де л’Еурометропол
2018
2. Национално друмско првенство
5. Дварс дор Вест-Вландерен
5. Париз-Шони
2019
1. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2. Дварс дор Вландерен
4. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Пласман за млад возач
4. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Пласман за млад возач
5. Сиркут де Валони

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Direct Énergie“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 14 јануари 2019.
  2. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  3. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]