Зико Вејтенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зико Вејтенс
Вејтенс на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеЗико Вејтенс
Роден29 септември 1991(1991-09-29)(32 г.)
Ледегем,  Белгија
Висина1,80 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010-2011 Лото-Белисол под 23 години
Професионални клубови
2012-2014

2015-2017
2018
2019
Топспорт Вландерен-Меркатор
Џајант-Алпецин
Верандас Вилемс-Крелан
Кофидис

Зико Вејтенс (холандски: Zico Waeytens; р. 29 септември 1991) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2012-2019 за екипите Топспорт Вландерен-Балоас, Тим Санвеб, Верандас Вилемс-Крелан и Кофидис.[1] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[2]

Вејтенс се повлекол од велосипедизмот на крајот на сезоната 2019, продолжувајќи ја кариерата во бокс.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
3. Национално јуниорско друмско првенство
2009
1. Краен пласман Трка околу Истра
1. Етапа 2
1. Краен пласман Лиеж-Ла Глез
4. Ремушамп-Фериер-Ремушамп
10. Европско јуниорско друмско првенство
2010
3. Гран при де Варегем
10. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
2011
1. Флеш Арденес
5. Де Вламсе Пејл
9. Краен пласман Трка околу Данска
2012
6. Омлоп ван хет Васланд
7. Схал Селс
2013
3. Трка на Фјордовите
7. Гран при де Валони
2014
3. ГП Стад Зотегем
5. Краен пласман Тур де Валони
1. Спринтерски пласман
9. Ле Самин
9. Катекурс
9. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
2015
3. ПроРејс Берлин
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2016
1. Етапа 4 Трка околу Белгија
2018
10. Трка за сеќавање на големата војна
2019
5. Гран при Ла Марсејез
10. Класик Такс Про

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016
Џиро
Тур
Вуелта 157 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Zico Waeytens hangt fiets aan de wilgen en gaat boksen“ [Zico Waeytens hangs up the bike and starts boxing]. Sporza (холандски). Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. 24 October 2019. Посетено на 28 December 2019.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]