Гран-при Монтреал 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гран при Монтреал 2019)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран-при Монтреал 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание10. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум15 септември 2019
Растојание219,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток146
Возачи на крај97
Просечна брзина35,646 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (ССС) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Иван Гарсија (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиCAN Николас Зуковски (Floyd's Pro Cycling) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182022
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран-при Монтреал 2019 (наречена и: ГП Монтреал 2019) — 10. издание на велосипедската еднодневна трка Гран-при Монтреал, која се одржала на 15 септември како 36. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Победникот од 2016 година, Грег ван Авермат, ја освоил трката по вторпат во намалената група во спринт на крајот.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран-при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Секоја екипа имала по седум возачи, освен Лото-Судал, кои настапиле со шестмина возачи. Од вкупно 146 возачи на почетокот, само 97 од нив ја завршиле трката.[4][5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (2)
 1. USA Рели УХЦ Сајклинг
 2. ISR Израелска велосипедска академија
Национална екипа
 1. CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат ССС6ч 09' 38
2. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
5. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 0
6. ITA Кристијан Збараљи Израелска велосипедска академија+ 0
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
9. FRA Нан Петер АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
11. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 0
12. SUI Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 0
13. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
14. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
15. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 5
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „GP de Montréal: Van Avermaet wins“. CyclingNews. 15 September 2019. Посетено на 15 September 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „2019 Grand Prix Cycliste de Montréal“. Grands Prix Cyclistes de Québec et de Montréal. Посетено на 1 September 2019.
 5. „Grand Prix Cycliste de Montréal - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 24 August 2019.
 6. „Гран-при Монтреал 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]