Жозе Гонсалвеш (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жозе Гонсалвеш
Гонсалвеш на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело имеЖозе Изидро Гонсалвеш Масиел
Роден13 февруари 1989 (1989-02-13) (34 г.)
Барселуш,  Португалија
Висина1,84 м[1]
Маса71 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2007
2008–2009
2010–2011
АСР Рориз-Педал Клуб
Санта Марија да Феира-Е Леклерк-Мореире Конгеладос

Либерти Сегурос-Санта Марија да Феира
Професионални клубови
2012
2013–2014
2015–2016
2017-2019
2020-2021
2022-
Онда
Ла Пом Марсеј
Каха Рурал-Сегурос РГА
Катјуша-Алпесин
Предлошка:Cycling data NDP
В52-ФК Порто
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Турција (2016)
Стер ЗЛМ Тур (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2012, 2019)
Последна промена
12 јуни 2022

Жозе Изидро Гонсалвеш Масиел (португалски: José Isidro Gonçalves Maciel; р. 13 февруари 1989) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа В52-ФК Порто.[2]

Возел на Вуелта а Еспања 2015.[3] Негова најголема победа досега е освојувањето на Трката околу Турција 2016. Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[4] Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Етапа 2 Волта а Коруња
2. Волта а Португал до Футуро
8. Европско друмско првенство под 23 години
2012
1. Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 ГП Ефапел
3. Трофеу Жоаким Агостињо
1. Пласман за млад возач
6. Краен пласман Волта ао Алентежо
2013
1. Полинорманд
1. Планински пласман Париз-Арас
3. Трка околу Кина I
2014
4. Трка околу Хајнан
6. Краен пласман Трка околу езерото Ќингхај
2015
1. Етапа 5 Волта а Португал
4. Буклс де ла Мајен
Награда за борбеност на етапа 2 на Вуелта а Еспања
2016
1. Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 2 Волта Интернасионал Кова да Беира
1. Етапа 7 Волта а Португал
4. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Букл де ла Мајен
7. Букл де л’Олн
2017
1. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 4
4. Национално друмско првенство
2018
2. Национално хронометарско првенство
2019
1. Национално хронометарско првенство
2022
6. Краен пласман Волта ао Алентежо

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 60 14
Тур
Вуелта 34 СО СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „José Gonçalves - Team KATUSHA ALPECIN“. Архивирано од изворникот на 2019-07-08. Посетено на 8 July 2019.
  2. „W52 / FC Porto“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 11 February 2022.
  3. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  4. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  5. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 July 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]