Свен Тафт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свен Тафт
Тафт на Светското хронометарско првенство 2008
Лични податоци
Цело имеСвен Тафт
ПрекарСвеино
Роден9 мај 1977 (1977-05-09) (44 г.)
Ленгли, Британска Колумбија,  Канада
Висина1,80 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРели УХЦ Сајклинг
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2005–2008
2009–2010
2011
2012–2018
2019-
Симетрикс
Гармин-Слипстрим
СпајдерТек-Ц10
ГринЕЏ
Рели УХЦ Сајклинг
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 етапа (ТТТ) (2014)
Тур де Франс
1 етапа (ТТТ) (2013)

Етапни трки

Тур де Бос (2008)
Вуелта а Куба (2007)

Еднодневни трки и класици

Дуо Норманд (2012, 2013, 2016)
MaillotCan.PNG Национален друмски првак (2011, 2014)
MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак (2004–2006, 2008-2012, 2014, 2017-2018)

Други

Американска турнеја на UCI (2007)
Последна промена
14 април 2019

Свен Тафт (англиски: Svein Tuft; р. 9 мај 1977) — канадски професионален друмски велосипедист и првак во Американската турнеја на UCI 2006-2007. Тафт моментално настапува за професионалната континентална екипа Рели УХЦ Сајклинг.[1]

Тафт е двократен национален друмски првак и единаесеткратен национален хронометарски првак.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бил роден во Ленгли, Британска Колумбија, Канада. Неговиот дедо, Арне Тафт, бил олимписки крос-кантри скијач од Норвешка.

Тафт се откажал од училиштето на 15 години за да патува и кампува со неговото куче Беар. Следните години ги поминал во искачување на планини и долго возење на велосипед, вклучувајќи го и патувањето од над 6.500 километри до Алјаска како тинејџер.[2]

Додека возел со Симетрикс Сајклинг тим, Тафт живеел во приколка зад куќата на сопственикот на екипата Кевин Канингем близу Ленгли. Во соседната приколка бил колегата на Тафт Кристијан Мајер. Екипата нив двајцата ги нарекувала момци од приколките.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тафт започнал со тркање во 1999 година, на покраинското првенство во Британска Колумбија. Добрите резултати му донеле место во екипата Броудмарк Капитал, пред тоа поминувајќи кратко време во екипите Меркури и Прајм Алијанс. Кариерата на Тафт процветала, кога возел за канадската екипа Симетрикс Сајклинг тим – позната екипа на северноамериканскиот континент од 2005–2008. Тафт е седумкратен канадски национален хронометарски првак, обезбедувајќи ја титулата три години по ред од 2004 до 2006 година и потоа четири години по ред од 2008 до 2012 година. Најпрвин ја освоил титулата во 2004 година од неговиот поранешен колега и трикратен канадски олимпиец Ерик Волберг. Волберг ја држел титулата осум последователни години пред Тафт. Во 2007 година, Тафт ја загубил титулата канадски хронометарски првак од Рајдер Хесједал.

Тој бил избран да настапи за Канада на Олимпијадата 2008 во Пекинг (Кина) на друмската трка и хронометарот. Свен Тафт имал најдобро време на самиот хронометар долго време, пред на крајот да заврши како седми.

Негов најдобар резултат досега е второто место на Светското хронометарско првенство 2008 во Варезе (Италија), кога се здобил со дупната гума во последните 5 километри.

Во стрипот напишан и осмислен од екипата во која настапувал, Тафт е прикажан како многу мускулест, при што тој прокоментирал дека „всушност ние сите сме едни големи лигуши“.[3]

Во 2011 година Свен Тафт требало да биде дел од Тим Пегасус Сајклинг. За жал, поради проблеми со спонзорот, екипата морала да се повлече во последен момент.[4] Тафт бил земен како член на канадската професионална континентална екипа, СпајдерТек-С10, менаџирана од Стив Бауер. Тафт ги освоил обете титули на канадските национални првенства, друмската трка и хронометарот во Барлингтон, Онтарот со СпајдерТек во 2011. Во август 2011, Тафт објавил дека ќе го напушти СпајдерТек за австралиската екипа ГринЕЏ во 2012.[5]

Тој се впуштил во самотно возење од 200 километри пред главната група на етапата 2 на Тирено-Адријатико 2012. Во текот на трката согорил неверојатни 6.500 калории. Марк Кевендиш објавил на Твитер „Возење на денот... Не, ова го прави возење на милениумот, постигнато од возачот на ГринЕЏ Свен Тафт. 200 км САМ да ја контролиш групата! Почит“.

Во август 2012 година, Тафт преовладал на етапата 6 на Енеко Тур, поединечен хронометар од 17,4 километри. Победата го довела до водечката маичка во генералниот пласман.[6] Го загубил водството следниот ден на седмата и последна етапа на трката, кога морал да се соочи со стрмните искачувања на белгиските „планини“. Тафт завршил како трет во генералниот пласман, но откако заработил казна од 20 секунди за земање шише со вода од неговиот тимски автомобил на помалку од 20 километри пред целта, што е спротивно на правилата на велосипедските трки. Оваа казна го преместила на седмото место, една минута зад победникот Ларс Бом од БМЦ Рејсинг Тим.[7][8]

Во 2013 година, Тафт ја освоил првата победа во сезоната за Орика-ГринЕЏ преку поединечниот хронометар на Тур де Сан Луис.[9] Во јули завршил последен на 100. издание на Тур де Франс во 2013.[10]

Во 2014 година, Тафт ја носел розовата маичка како предводник на Џиро д’Италија откако Орика-ГринЕЏ го освоиле воведниот екипен хронометар и прв ја поминал целта. Потоа изјавил: „За дечко како мене, да ја носи розовата маичка е искуство еднаш во животот, и сум навистина благодарен на мојата екипа за овој подарок. Навистина е специјална работа“.[11]

Во 2015 година, Тафт паднал на Тур де Франс носејќи бидони полни со вода за колегите. Не ја започнал третата етапа на трката.[12] Подоцна било објавено дека по медицинскиот преглед се утврдило дека има помала фрактура на рачниот зглоб и повреда на градите и затоа бил повлечен од составот на екипата за Џиро д’Италија.[13]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
2005
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
2006
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
2007
Првак Американска турнеја на UCI 2006-2007
1. Краен пласман Вуелта а Куба
1. Етапа 1 Класик Редландс
1. УС Опен Велосипедско првенство
2. Краен пласман Тур де Бос
2008
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
Пан Ам првак - хронометар
Пан Ам првак - поединечна потера
Пан Ам првак - медисон (со Зак Бел)
Пан Ам првак - бодовна трка
1. Краен пласман Тур де Бос
1. Етапа 4a
3. Краен пласман Трка околу Мисури
2. Светско хронометарско првенство
7. Олимписки хронометар
2009
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
2010
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
1. Пролог Енеко Тур
2. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 5 (ITT)
2011
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
1. MaillotCan.PNG Национален друмски првак
3. Краен пласман Тур де Бос
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 6
2012
1. MaillotCan.PNG Национален хронометарски првак
1. Дуо Норманд (со Лук Дарбриџ)
1. Етапа 4 (ITT) Тур де Бос
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
3. Екипен хронометар на Светските друмски првенства
7. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 2 (ТТТ)
1. Етапа 6 (ITT)
2013
1. Дуо Норманд (со Лук Дарбриџ)
1. Етапа 4 (ТТТ) Тур де Франс
1. Етапа 4 (ITT) Тур де Сан Луис
1. Етапа 1 (ITT) Трка околу Словенија
2. Светско првенство во екипен хронометар
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
1. MaillotCan.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotCan.PNG Национално друмско првенство
2. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
2015
4. Светско првенство во екипен хронометар
2016
1. Дуо Норманд (со Лук Дарбриџ)
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
3. Национално хронометарско првенство
2017
1. MaillotCan.PNG Национално хронометарско првенство
2018
1. MaillotCan.PNG Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Тур де Бос

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 125 148 153 155 146 142 147
Jersey yellow.svg Тур 169 131 159
Jersey red.svg Вуелта СО 158 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Орика-ГринЕЏ (OGE) - АВС“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 3 јануари 2014.
 2. Макур, Џулиет (8 февруари 2009). „Canadian Rider Makes Unorthodox Climb to Pinnacle“. The New York Times. Посетено на 8 февруари 2009.
 3. Кингстон, Гери (13 јули 2007). „Drawing inspiration“. The Vancouver Sun. Посетено на 8 февруари 2009.
 4. Clarke, Les (12 декември 2010). „Pegasus Sports owner pulls plug on team“. CyclingNews. Future Publishing Limited. Посетено на 1 ноември 2011.
 5. Обри, Џејн (24 август 2011). „Tuft heads back to the WorldTour with GreenEdge“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 1 јануари 2012.
 6. „Тафт го освои хронометарот на Енеко и генералниот пласман“. Cycling News. Future Publishing Limited. 11 август 2012. Посетено на 11 август 2012.
 7. Atkins, Ben (12 август 2012). „Lars Boom secures overall with late attack on final stage“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 12 август 2012.
 8. „Бом победи на Енеко Тур 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 12 август 2012. Посетено на 12 август 2012.
 9. „Квијатковски го освои водството на трката со солиден резултат на хронометар“. VeloNation. VeloNation LLC. 24 јануари 2013. Посетено на 25 јануари 2013.
 10. „Classifications“. Тур де Франс. ASO. 21 јули 2013. Посетено на 23 октомври 2013.
 11. Тимоти Џон (30 април 2015). „Belfast crowds 'truly impressive' and team-mates 'like brothers' says maglia rosa Svein Tuft“. RoadCyclingUK. MPORA. Посетено на 30 април 2015.
 12. „Albasini doubles up at Tour de Romandie“. Cyclingnews.com. Future plc. 30 април 2015. Посетено на 30 април 2015.
 13. Емил Акселгард (30 април 2015). „Tuft out of the Giro“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 1 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]