Џеј Хиндли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џеј Хиндли
Хиндли на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Цело имеЏеј Хиндли
Роден5 мај 1996 (1996-05-05) (26 г.)
Перт, Австралија Австралија
Висина1,75 м
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2016
2017
2018-
Атаке Тим Густо
Мичелтон Скот
Тим Санвеб
Последна промена
2 јуни 2020

Џеј Хиндли (англиски: Jai Hindley; р. 5 мај 1996 во Перт) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Хиндли го имал својот прв настап за Тим Санвеб на Волта ао Алгарве 2018. Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[2] Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
1. ГП Каподарко
2. Краен пласман Ан Пост Рас
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Краен пласман Тур де л’Авенир
2017
1. Jersey red.svg Краен пласман Тоскана-Тера ди Чиклисмо
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Фужу
1. Етапа 4
2. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
3. Краен пласман Џиро Чиклистико д’Италија
1. Етапа 7
9. Краен пласман Тур Алзас
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
2019
2. Краен пласман Трка околу Полска
2020
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 2
1. Етапа 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 January 2020. Посетено на 3 January 2020.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 August 2018.
  3. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 May 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]