Максим Монфор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Максим Монфор
Максим Монфор во 2013
Лични податоци
Цело имеМаксим Монфор
Роден14 јануари 1983 (1983-01-14) (39 г.)
Бастон,  Белгија
Висина1,80 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2004–2005
2006–2008
2009–2010
2011–2013
2014–
Ландбувкредит-Колнаго
Кофидис
Тим Колумбија-Хај Роад
Леопард Трек
Лото-Белисол
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 етапа ТТТ (2011)

Етапни трки

Трка околу Луксембург (2004)
Трка околу Баварија (2010)

Еднодневни трки и класици

MaillotBélgica.PNG Национален хронометарски првак (2009)
Последна промена
27 февруари 2019

Максим Монфор (француски: Maxime Monfort; р. 14 јануари 1983) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1] Претходно возел за екипите Леопард Трек (и наследникот РадиоШек-Нисан[2] и РадиоШек-Леопард; 2011–2013), Тим Колумбија-Хај Роад (2009–2010), Кофидис (2006–2008) и Ландбувкредит-Колнаго (2004–2005). Монфор е специјалист за искачување. Тој освоил бројни трки, вклучувајќи ја Трката околу Луксембург во 2004, Трката околу Баварија во 2010 и Белгиското национално хронометарско првенство во 2009. Монфор имал бројни врвни постигнувања на големите трки, вклучувајќи го и 6. место на Вуелта а Еспања 2011 и 16. место на Тур де Франс 2012. Завршил на 14. место на Тур де Франс 2013, со што го постигнал својот најдобар пласман на Тур.

Монфор го напуштил РадиоШек-Леопард на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Лото-Белисол за сезоната 2014.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Трка околу Холандија
2005
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Етоал де Бесеже
2007
7. Краен пласман Трка околу Германија
11. Краен пласман Вуелта а Еспања
2008
4. Краен пласман Критериум Интернасионал
5. Краен пласман Вуелта ал Паис Васко
9. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
2009
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Тур де Бавиер
4. Краен пласман Критериум Интернационал
5. Краен пласман Енеко Тур
10. Краен пласман Тур де Свис
2010
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Баварија
1. Етапа 4 (ITT)
5. Гран при Монтреал
8. Гран при Квебек
2011
4. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
7. ГП Бруно Бегели
10. Краен пласман Париз-Ница
10. Краен пласман Тур де Свис
2012
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
7. Краен пласман Париз-Ница
8. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2013
4. Краен пласман Медитеранска трка
10. Краен пласман Енеко Тур
2015
8. Краен пласман Етоал де Бесеже
2016
8. Краен пласман Етоал де Бесеже
9. Краен пласман Тур де л’Ен
2018
9. Бинше-Шиме-Бинше

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 33 14 11 15 13
Jersey yellow.svg Тур 23 28 55 29 16 14
Jersey red.svg Вуелта 11 6 16 16 27 16 СО 42

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Монфор се приклучува на Лото-Белисол од РадиоШек“. Cyclingnews.com. Future plc. 5 септември 2013. Посетено на 8 септември 2013.
  2. „РадиоШек-Нисан-Трек го објави составот за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Посетено на 17 јануари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]