Џои Роскопф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џои Роскопф
Роскопф на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеЏозеф Роскопф
Роден5 септември 1989 (1989-09-05) (31 г.)
Декатур, Џорџија,  САД
Висина1,87 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2010
2011-2012
2013-2014
2015-
Маунтајн Какис
Тим Тајп 1-Санофи Авентис
Хинкапи Спортвер Дивилопмент Тим
БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotUSA.PNG Национален хронометарски првак (2017, 2018)
Последна промена
1 февруари 2020

Џозеф „Џои“ Роскопф (англиски: Joseph Rosskopf; р. 5 септември 1989) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[1]

Професионален возач од 2010 година, Роскопф бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[2] и за Џиро д’Италија 2016.[3] Ја освоил Тур ди Лимузен во 2016 година и бил само втор возач од Северна и Јужна Америка, по Леонардо Дуке, кој ја освоил трката.

Роскопф го освоил националното хронометарско првенство во 2017 и 2018 година.[4] Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Роскопф го завршил средното училиште во родниот град Декатур.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Краен пласман Трка околу Руанда
1. Етапа 4
2012
4. Tour of the Battenkill
9. Краен пласман Новозеландски велосипедски класик
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Париз-Арас
1. Етапа 1
1. Етапа 4 (ITT) Тур де Бос
3. Краен пласман Флеш ди Сид
3. Меѓународно првенство Филаделфија
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
1. Етапа 5
1. Jersey blue.svg Планински пласман Трка околу Јута
Панамериканско првенство
2. Silver medal blank.svg Друмска трка
2. Silver medal blank.svg Хронометар
6. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2015
1. Етапа 3 (TTT) Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 1
1. Етапа 5 (ТТТ) Енеко Тур
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
6. Краен пласман Трка околу Јута
10. Јапонски куп
2017
1. MaillotUSA.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 2 (ТТТ) Волта а Каталуња
10. Краен пласман Тур де Јоркшир
2018
1. MaillotUSA.PNG Национално хронометарско првенство
2020
1. Jersey blackdots.png Планински пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 85 70
Jersey yellow.svg Тур 73
Jersey red.svg Вуелта 124 81

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 ноември 2019. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  4. https://www.knoxnews.com/story/sports/2018/06/21/joey-rosskopf-amber-neben-repeat-usa-cycling-time-trial-champions/715752002/ Knox News. 13 февруари 2019.
  5. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]