Прејди на содржината

Тур де Јоркшир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Јоркшир
За трката
Датуммај
РегионЈоркшир,  Обединето Кралство
Месно имеTour de Yorkshire
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Историја
Прво одржување2015 (2015)
Одржувања1
Прв победник Ларс Петер Нордхауг (НОР)
Неодамнешен победник Ларс Петер Нордхауг (НОР)

Тур де Јоркшир или Трка околу Јоркшир — тридневна етапна друмска велосипедска трка во Јоркшир, Англија. Првото издание било одржано помеѓу 1 и 3 мај 2015 година. Била организиран од Amaury Sport Organisation (ASO) и има категорија од 2.1, како дел од Европската турнеја.

Идејата за трката настанала по значајниот успех на посетата на Тур де Франс 2014 на земјата. Првите две етапи на Тур де Франс 2014, која исто така е организирана од ASO, од Лидс до Харогејт и од Јорк од Шефилд, биле наречени „Ле Тур де Јоркшир“ (Le Tour de Yorkshire).[1]

Победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2015 NOR Ларс Петер Нордхауг ESP Самуел Санчес FRA Тома Веклер
2016 FRA Тома Веклер IRL Николас Роуш FRA Антони Тиржис
2017 BEL Серж Пауелс ESP Омар Фраиле FRA Џонатан Ивер
2018 BEL Грег ван Авермат ESP Едуард Прадес BEL Серж Пауелс
2019 GBR Крис Лолес BEL Грег ван Авермат IRL Едвард Данбар
2020 откажана
2021 откажана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ле Тур де Јоркшир“. BBC News. 5 јули 2014. Посетено на 6 јули 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]