Тур де Јоркшир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Јоркшир
Tour de Yorkshire logo.svg
За трката
Датуммај
РегионЈоркшир,  Обединето Кралство
Месно имеTour de Yorkshire
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Историја
Прво одржување2015 (2015)
Одржувања1
Прв победник Ларс Петер Нордхауг (НОР)
Неодамнешен победник Ларс Петер Нордхауг (НОР)

Тур де Јоркшир или Трка околу Јоркшир — тридневна етапна друмска велосипедска трка во Јоркшир, Англија. Првото издание било одржано помеѓу 1 и 3 мај 2015 година. Била организиран од Amaury Sport Organisation (ASO) и има категорија од 2.1, како дел од Европската турнеја.

Идејата за трката настанала по значајниот успех на посетата на Тур де Франс 2014 на земјата. Првите две етапи на Тур де Франс 2014, која исто така е организирана од ASO, од Лидс до Харогејт и од Јорк од Шефилд, биле наречени „Ле Тур де Јоркшир“ (Le Tour de Yorkshire).[1]

Победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2015 Wikidata-logo S.svgNOR Ларс Петер Нордхауг Wikidata-logo S.svgESP Самуел Санчес Wikidata-logo S.svgFRA Тома Веклер Wikidata-logo S.svg
2016 Wikidata-logo S.svgFRA Тома Веклер Wikidata-logo S.svgIRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svgFRA Антони Тиржис Wikidata-logo S.svg
2017 Wikidata-logo S.svgBEL Серж Пауелс Wikidata-logo S.svgESP Омар Фраиле Wikidata-logo S.svgFRA Џонатан Ивер Wikidata-logo S.svg
2018 Wikidata-logo S.svgBEL Грег ван Авермат Wikidata-logo S.svgESP Едуард Прадес Wikidata-logo S.svgBEL Серж Пауелс Wikidata-logo S.svg
2019 Wikidata-logo S.svgGBR Крис Лолес Wikidata-logo S.svgBEL Грег ван Авермат Wikidata-logo S.svgIRL Едвард Данбар Wikidata-logo S.svg
2020 Wikidata-logo S.svgоткажана
2021 Wikidata-logo S.svgоткажана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ле Тур де Јоркшир“. BBC News. 5 јули 2014. Посетено на 6 јули 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]