Луј Вервеке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј Вервеке
Вервеке на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеЛуј Вервеке
Роден6 октомври 1993 (1993-10-06) (27 г.)
Ронсе,  Белгија
Висина1,80 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Санвеб
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011
2013-2014
Ондер Онс Парике
Лото-Белисол У23
Професионални клубови
2012
2014-2017
2018-
Јонг Вландерен
Лото-Белисол
Тим Санвеб
Последна промена
29 јуни 2019

Луј Вервеке (холандски: Louis Vervaeke; р. 6 октомври 1993) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Санвеб.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
3. Краен пласман Гран при Риблиланд
2013
4. Краен пласман Тур де По де Савоја
4. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де По де Савоја
1. Jersey light blue.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 5
1. Краен пласман Ронде де л’Изар
5. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 7
5. Сиркут де Валони
2015
Трка околу Баскија
Jersey blue.svg Спринтерски пласман
2017
2. Трофео Сера де Трамунтана
4. Трофео Поленка-Порт де Андрат

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb confirm 2019 men's and women's rosters“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 ноември 2018. Посетено на 5 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]