Валентен Мадуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валентен Мадуа
Мадуа на Трката околу Фландрија 2016 под 23 години
Лични податоци
Цело имеВалентен Мадуа
Роден12 јули 1996.(1996-07-12)(27 г.)
Брест,  Франција
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012–2014
2015–2016
2015
2017
2017
БИК 2000 Јуниор
БИК 2000
Бретањ-Сеше анвиронман (стажант)
Нант Атлантик
ФДЖ (стажант)
Професионални клубови
2018– ФДЖ
Последна промена
13 декември 2019

Валентен Мадуа (француски: Valentin Madouas; р. 12 јули 1996) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
1. Етапа 2 Крајц Брајц
7. Краен пласман ЗЛМ Тур
2017
8. Краен пласман Ронд де л’Изар
2018
1. Париз-Бурж
2. Париз-Камемберт
4. Краен пласман Тур ди О Вар
5. Париз-Тур
6. Гран при д’Изберг
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
7. Гран при д’Увертир ла Марсејез
8. Краен пласман Рут д’Окситан
1. Пласман за млад возач
8. Класик Бретања
2019
2. Класик Сир-Ардеш
2. Класик Ла Дром
5. Национално друмско првенство
8. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Пласман за млад возач
8. Амстел Голд Рејс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]