Е3 БинкБенк Класик 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Е3 Бинкбенк Класик 2019)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Е3 Бинкбенк Класик 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание62. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум29 март 2019
Растојание203,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај99
Просечна брзина42,785 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCZE Здењек Штибар (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС) Wikidata-logo S.svg
E3Harelbeke2019.png
◀ 20182021 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Е3 БинкБенк Класик 2019 — 62. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 29 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката го променила називот во Е3 БинкБенк Класик поради договорот за спонзорство со холандската брокерска куќа БинкБенк. Меѓутоа, трката ги продолжила врските со Харелбеке, кој продолжил да биде домаќин на почетокот и целта. Вкупната должина изнесувала 203,9 километри, вклучувајќи 15 категоризирани искачување на Фламанските Ардени и пет рамни сектори со калдрма.[2] Холандскиот возач Ники Терпстра го освоил претходното издание во 2018 година.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. BEL Декојнинк-Квик Степ
 2. BEL Лото-Судал
 3. POL ССС Тим
 4. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. NED Џамбо-Висма
 7. ESP Мовистар
 8. AUS Мичелтон-Скот
 9. KAZ Астана
 10. BRN Бахреин-Мерида
 11. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 12. FRA Групама-ФДЖ
 13. RSA Дименжн Дата
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Директ Енержи
 2. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 3. BEL Валони Брисел
 4. BEL Ванти-Груп Гобер
 5. FRA Кофидис
 6. ISR Израелска велосипедска академија
 7. NED Ромпот-Шарл

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ4ч 46' 05
2. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
3. BEL Грег ван Авермат ССС+ 0
4. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 3
6. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 04
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 1' 04
8. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 04
9. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 1' 04
10. SUI Марк Хирши Санвеб+ 1' 04
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Roadmap“ (PDF). www.e3binckbankclassic.be. Посетено на 12 март 2019.
 3. О’Ши, Садб (23 март 2018). „Terpstra wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 23 март 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Е3 БинкБенк Класик 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]