Харелбеке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харелбеке
Општинско знаме
Знаме
Општински грб
Грб
Местоположба на Харелбеке во Западна Фландрија
Местоположба на Харелбеке во Западна Фландрија
Харелбеке is located in Белгија
Харелбеке
Местоположба во Белгија
Држава Белгија Белгија
Регион  Фламански регион
Заедница Фландрија Фламанска заедница
Покраина  Западна Фландрија
Округ Кортрејк
Координати 50°51′0″N 03°18′0″E / 50.85000° СГШ; 3.30000° ИГД / 50.85000; 3.30000Координати: 50°51′0″N 03°18′0″E / 50.85000° СГШ; 3.30000° ИГД / 50.85000; 3.30000
Површина 29,14 km²
Население
– машко
– женско
Густина
26.172 (1 јан. 2006)
49,68%
50,32%
898 жит./km²
Невработеност 6,83% (1 јан. 2006)
Сред. год. приходи €12.779/чов. (2003)
Градоначалник Рита Бејаерт (CD&V)
Владејачки партии CD&V, SP.A
Поштенски бр. 8530, 8531
Повикувачки бр. 056
Мреж. место www.harelbeke.be

Харелбеке (холандски: Harelbeke) — општина сместена во белгиската покраина Западна Фландрија. Општината се состои од градот Харелбеке и селата Бавикхове и Хулсте.

Харелбеке од 1958 претставува почеток и завршница на велосипедската трка Е3 Харелбеке, полукласична велосипедска трка, која се одржува една недела пред Трката околу Фландрија.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]