Е3 Харелбеке 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Е3 Харелбеке 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание61. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум23 март 2018
Растојание206,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај95
Просечна брзина40,81 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
E3Harelbeke2018.png
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Е3 Харелбеке 2018 (службено: Е3 Харелбеке Рекорд Банк 2018) — 61. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 23 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс), кој имал 20 секунди пред главната група, која била предводена од неговиот колега Филип Жилбер, додека возачот на БМЦ Рејсинг Тим, Грег ван Авермат, го заокружил подиумот.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. USA БМЦ Рејсинг
 2. GER Бора-Хансгрое
 3. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 4. BEL Квик-Степ Флорс
 5. BEL Лото-Судал
 6. KAZ Астана
 7. BRN Бахреин-Мерида
 8. FRA Групама-ФДЖ
 9. AUS Мичелтон-Скот
 10. ESP Мовистар
 11. RSA Дименжн Дата
 12. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. NED Лото НЛ-Џамбо
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 2. BEL Ванти-Груп Гобер
 3. BEL Верандас Вилемс-Крелан
 4. BEL ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 5. FRA Директ Енержи
 6. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 7. FRA Витал Консепт

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс5ч 03' 34
2. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 20
3. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 20
4. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 20
5. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 20
6. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 20
7. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 20
8. ITA Џани Москон Тим Скај+ 20
9. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 20
10. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 20
11. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 20
12. BEL Јирген Рулантс БМЦ Рејсинг Тим+ 27
13. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 2' 52
14. DEN Михаел Валгрен Астана+ 2' 52
15. BEL Фредерик Бакерт Ванти-Груп Гобер+ 2' 52
16. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Флорс+ 2' 57
17. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 3' 00
18. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 3' 19
19. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 3' 19
20. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 3' 19
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. О’Ши, Садб (23 март 2018). „Terpstra wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 23 март 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Deelnemerslijst / Liste des partants“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. 22 март 2018. Посетено на 23 март 2018.
 6. „Е3 Харелбеке 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]