Јурај Саган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јурај Саган
Лични податоци
Цело имеЈурај Саган
Роден23 декември 1988(1988-12-23)(35 г.)
Жилина,  Словачка
Висина1,73 м
Маса65 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2007–2009 Дукла Тренчин-Мерида
Професионални клубови
2010–2014
2015-2016
2017-
Ликвигас-Доимо
Тинкоф-Саксо
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2016, 2017)
Последна промена
19 јануари 2019

Јурај Саган (словачки: Juraj Sagan; р. 23 декември 1988 во Жилина) — словачки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.

Јурај е постар брат на Петер Саган.[2] Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. ГП Бока
2010
6. Џиро дел Венето
2016
1. Национално друмско првенство
1. Етапа 5 (ТТТ) Трка околу Хрватска
2017
1. Национално друмско првенство
2018
2. Национално друмско првенство
10. ГП Кантон Аргау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тим Ликвигас Канондале
  2. Јурај Саган
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]