Ерик Башка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерик Башка
Башка на Трката околу Фландрија 2015 под 23 години
Лични податоци
Цело имеЕрик Башка
Роден12 јануари 1994 (1994-01-12) (29 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013-2014
2015
Дукла Тренчин-Трек
АВТ-ГринВеј
Професионални клубови
2016
2017–
Тинкоф
Бора-Хансгрое

Ерик Башка (словачки: Erik Baška; р. 12 јануари 1994) — словачки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Започнал со велосипедизам на 14 години, првично настапувајќи како планински велосипедист пред да се впушти во друмски велосипедизам на предлог на неговиот тренер Тибор Велитс, вујко на велосипедистите Мартин Велитс и Петер Велитс.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. MaillotSlovakia.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
2015
1. MaillotSlovakia.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Европско друмско првенство под 23 години
1. Пухар Министра Оброни Народовеј
2016
1. Класик Хандзам
1. Етапа 5 (ТТТ) Трка околу Хрватска
3. Национално друмско првенство
2018
2. Трофео Палма

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „With Christoph Pfingsten, BORA – hansgrohe completes its roster for 2019“. Бора-Хансгрое. Denk Pro Cycling GmbH & Co. KG. 12 октомври 2018. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. О’Ши, Садб (29 март 2016). „Baska enjoying learning from Sagan in first Classics campaign“. cyclingnews.com. Посетено на 29 март 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]