Прејди на содржината

Лукас Пестлбергер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукас Пестлбергер
Пестлбергер во 2020 година
Лични податоци
Цело имеЛукас Пестлбергер
ПрекарПести
Роден10 јануари 1992(1992-01-10)(32 г.)
Феклабрук,  Австрија
Висина1,82 м[1]
Маса70 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2011–2013
2014–2015
2016-
РК Арбе-Гурметфајн-Велс
Тирол Сајклинг Тим
Бора-Аргон 18
Значајни победи
Голема трка
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2012, 2018)
Последна промена
1 ноември 2022

Лукас Пестлбергер (германски: Lukas Pöstlberger; р. 10 јануари 1992) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[2] Станал национален друмски првак во 2012 година.[3]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017[4] и ја освоил воведната етапа,[5] со што станал прв австриски возач кој освоил етапа на Џиро[6] и прв Австриец кој водел на трката.[7] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 1 Велосипедска трка Сибиу
5. Национално хронометарско првенство
2012
Национални друмски првенства
1. Друмска трка
4. Хронометар
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2013
1. ГП Крањ
5. Краен пласман Тур Ал Зубара
5. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
1. Пласман за млад возач
9. Европско друмско првенство
9. Гран Премио Сан Џузепе
2014
1. Трка Бохемија
2015
1. Краен пласман Ан Пост Рас
1. Етапа 7 Трка околу Австрија
1. Планински пласман Трка околу Горна Австрија
2. Белград-Бања Лука
3. Трофео Едил Ц
4. Национално друмско првенство
10. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Пролог
2016
1. Етапа 4 Трка околу Горна Австрија
10. Дрејвенкурс Оверејсе
2017
1. Етапа 1 Џиро д’Италија
Национални друмски првенства
2. Друмска трка
3. Хронометар
5. Е3 Харелбеке
2018
Национални друмски првенства
1. Друмска трка
4. Хронометар
2019
4. Дварс дор Вландерен
8. Краен пласман Околу Словачка
2021
1. Етапа 2 Критериум ди Дофине
2022
3. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019 2020 2021
Џиро 114
Тур 132 СО СО 116
Вуелта СО

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „BORA - hansgrohe“. Архивирано од изворникот на 2022-11-01. Посетено на 7 July 2019.
  2. „Bora - Hansgrohe“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  3. „National Championship, Road, Elite, Austria (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 30 јуни 2016.
  4. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  5. „Giro d'Italia 2017: Lukas Postlberger wins first stage on debut“. BBC Sport. Посетено на 5 мај 2017.
  6. Меклири, Џон (5 мај 2017). „Giro d'Italia: Lukas Postlberger causes huge upset on stage one to take maglia rosa on grand tour debut“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 6 мај 2017.
  7. Фаранд, Стивен (5 мај 2017). „Destiny steps in to give Postlberger his moment of Giro d'Italia glory“. cyclingnews.com. Посетено на 6 мај 2017.
  8. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 July 2017.

Лукас Пестлбергер[уреди | уреди извор]