Трка околу Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Хрватска
Tour-of-Croatia-2015-01-roberta-f.jpg
За трката
Датумаприл
РегионХрватска
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Директор на тркатаВладимир Михољевиќ
Историја
Прво издание2015 (2015)
Изданија3 (до 2017)
Прв победник Маќеј Патерски (ПОЛ)
Неодамнешен победник Винченцо Нибали (ИТА)

Трка околу Хрватска — годишна етапна велосипедска трка, која се одржува во Хрватска. Трката има категорија 2.HC во рамките на Европската турнеја.[1] Трката се одржува во април како подготовка за Џиро д’Италија. Организирана е од поранешниот професионален велосипедист Владимир Михољевиќ.

Историја[уреди | уреди извор]

Во април 2015 година била организирана првата трка со пет етапи. Била освоена од Маќеј Патерски. Започнувајќи од 2018, трката има категорија 2.HC.[2]

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
2015 Полска Патерски, МаќејМаќеј Патерски (ПОЛ) ЦЦЦ-Спранди-Полковице
2016 Хрватска Квасина, МатијаМатија Квасина (ХРВ) Синерџи Баку Сајклинг Проџект
2017 Италија Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Бахреин-Мерида

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tour of Croatia 2015 - General Classification“. ProCyclingStats. Посетено на 16 април 2015.
  2. „Road - Calendar“. www.uci.ch. Посетено на 28 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]