Трка околу Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Хрватска
Tour-of-Croatia-2015-01-roberta-f.jpg
За трката
Датум април
Регион Хрватска
Дисциплина Друмски велосипедизам
Натпреварување Европска турнеја UCI
Вид Етапна трка
Директор на трката Владимир Михољевиќ
Историја
Прво издание 2015 (2015)
Изданија 3 (до 2017)
Прв победник  Мачеј Патерски (ПОЛ)
Неодамнешен победник  Винченцо Нибали (ИТА)

Трка околу Хрватска — годишна етапна велосипедска трка, која се одржува во Хрватска. Трката има категорија 2.HC во рамките на Европската турнеја.[1] Трката се одржува во април како подготовка за Џиро д’Италија. Организирана е од поранешниот професионален велосипедист Владимир Михољевиќ.

Историја[уреди | уреди извор]

Во април 2015 година била организирана првата трка со пет етапи. Била освоена од Мачеј Патерски. Започнувајќи од 2018, трката има категорија 2.HC.[2]

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
2015 Полска Патерски, МачејМачеј Патерски (ПОЛ) ЦЦЦ-Спранди-Полковице
2016 Хрватска Квасина, МатијаМатија Квасина (ХРВ) Синерџи Баку Сајклинг Проџект
2017 Италија Нибали, ВинченцоВинченцо Нибали (ИТА) Бахреин-Мерида

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]