Владимир Михољевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Михољевиќ
Михољевиќ на Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2008
Лични податоци
Цело имеВладимир Михољевиќ
Роден18 јануари 1974 (1974-01-18) (48 г.)
Загреб, СФРЈ СФР Југославија
Висина1,80 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1997–2001
2002–2004
2005–2009
2010–2012
КРКА-Телеком Словеније
Алесио
Ликвигас-Бјанки
Аква & Сапоне
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotCroacia.PNG Национален друмски првак (1998, 2012)
MaillotCroacia.PNG Национален хронометарски првак (2012)

Владимир Михољевиќ (хрватски: Vladimir Miholjević; р. 18 јануари 1974 во Загреб) — поранешен хрватски професионален друмски велосипедист, кој настапувал во периодот 1997-2012.

До 2016, бил еден од тројцата Хрвати (заедно со Роберт Кишерловски и Кристијан Ѓурасек) кои го завршиле Тур де Франс.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1998
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство
1. Краен пласман Тур ди Сид
2000
1. Краен пласман Јадранска Магистрала
1. Етапа 1
1. Краен пласман Тур ди Дуа
2001
1. Трофеј Ривиера
2. Национално хронометарско првенство
2002
1. Планински пласман Париз-Ница
2012
1. MaillotCroacia.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nakon deset godina čekanja kreće "Tour de Croatie". Index.hr (хрватски). 21 април 2015. Посетено на 21 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]