Прејди на содржината

Нилс Полит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нилс Полит
Полит на Ле Самин 2018
Лични податоци
Цело имеНилс Полит
Роден6 март 1994(1994-03-06)(30 г.)
Келн,  Германија
Висина1,92 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2005–2012
2015
РВ Комет-Делија 09 Келн
Катјуша (стажант)
Професионални клубови
2013–2015
2016-
Тим Култ Енерџи
Катјуша
Последна промена
15 мај 2019

Нилс Полит (германски: Nils Politt; р. 6 март 1994 во Келн) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Во септември 2015 година, екипата Катјуша објавиле дека Полит потпишал двегодишен договор со нив од 2016 година и дека ќе го има својот прв настап како стажант на Тур де л’Еурометропол истиот месец.[2] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2013
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2014
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Трка околу Франкфурт под 23 години
3. Краен пласман Тур де Берлин
2015
Национални првенства под 23 години
1. Друмска трка
2. Хронометар
2. Трка Дирен
3. Катекурс
6. Краен пласман Трка околу Баварија
2016
3. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Дварс дор Вест-Вландерен
5. Ле Самин
6. Тур де л’Еурометропол
9. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
Национални првенства
3. Хронометар
4. Друмска трка
6. Краен пласман Етоал де Бесеж
2018
2. Краен пласман Трка околу Германија
1. Етапа 4
3. Минстерланд Џиро
5. Национално хронометарско првенство
7. Париз-Рубе
2019
2. Париз-Рубе
5. Трка околу Фландрија
6. Е3 БинкБенк Класик

Распоред на резултатите на класиците

[уреди | уреди извор]
Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2016 2017 2018 2019
Милано-Санремо 61 27
Трка околу Фландрија 89 42 17 5
Париз-Рубе СО 27 7 2
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија
Распоред на резултатите на класиците
Класик 2016 2017 2018 2019
Омлоп Хет Ниусблад 100 СО 83 19
Курне-Брисел-Курне 83 76 13 ДСК
Е3 Харелбеке 47 70 54 6
Дварс дор Вландерен 110 52 49 21

СО = се откажал; — = не учествувал; ДСК = дисквалификуван

  1. „Nils Politt“. ProCyclingStats. Посетено на 1 септември 2015.
  2. „Jurgen Van den Broeck and Nils Politt join Team Katusha“. Катјуша. 11 септември 2015. Посетено на 20 септември 2015.[мртва врска]
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]