Трка околу Фландрија 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Фландрија 2019
Детали за трката
Издание103. Трка околу Фландрија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум7 април 2019
Растојание270,1 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнтверпен
ОдредиштеАуденарде
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај125
Просечна брзина42,78 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг)
ВторопласиранDEN Каспер Асгрен (Декојнинк-Квик Степ)
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати)
◀20182020▶
Документација

Трка околу Фландрија 2019 — 103. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Фландрија, која се одржала на 7 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од италијанскиот велосипедист Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн Фирст).[2]

Трката започнала во Антверпен и завршила во Ауденарде, поминувајќи 267 километри. Вклучувала 17 категоризирани искачувања и пет рамни сектори со калдрма.[3]

Холандскиот возач Ники Терпстра го освоил изданието во 2018 година.[4] За жал, Терпстра паднал во 2019 година на почетокот на трката. Бил во несвест повеќе од една минута, поради што морал да биде пренесен во болница и да ја напушти трката.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Фландрија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[7]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг6ч 18' 49
2. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 14
3. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 17
4. NED Матје ван дер Пул Корендон-Циркус+ 17
5. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 17
6. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 17
7. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 17
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 17
9. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 17
10. BEL Грег ван Авермат ССС+ 17
11. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 17
12. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 17
13. BEL Дрис Ван Гестел Спорт Вландерен-Балоас+ 17
14. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 17
15. NED Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 17
16. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 17
17. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 17
18. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 24
19. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 1' 19
20. BEL Стејн Ванденберг АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 58
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Tour of Flanders: Alberto Bettiol takes shock first professional win“. BBC Sport. Посетено на 8 април 2019.
  3. „Roadmap“ (PDF). rondevanvlaanderen.be. Фландриски класици. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-03-06. Посетено на 12 март 2019.
  4. „Niki Terpstra wins 2018 Tour of Flanders“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 1 април 2018. Посетено на 1 април 2018.
  5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  6. „Deelnemerslijst - liste des partants“ (PDF). Трка околу Фландрија. Фландриски класици. 1 април 2019. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2019-04-11. Посетено на 5 април 2019.
  7. „Трка околу Фландрија 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]