Омлоп Хет Ниусблад 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омлоп Хет Ниусблад 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание73. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум24 февруари 2018
Растојание196,2 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеМербеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај98
Просечна брзина40,56 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Михаел Валгрен[1] (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOL Лукаш Вишњовски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
◀20172019▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Омлоп Хет Ниусблад 2018 — 73. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 24 февруари како четврти настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[2][3]

Била освоена од данскиот возач Михаел Валгрен од екипата Астана, кој дошол сам до победа со 12 секунди предност во однос на возачот на Тим Скај, Лукаш Вишњовски од ПОлска, додека подиумот го заокружниот домашниот возач Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак).[4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, седумнаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката, со исклучок на Мовистар Тим. Дополнително, осум професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)Професионални континентални екипи (8)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Михаел Валгрен Астана4ч 50' 14
2. POL Лукаш Вишњовски Тим Скај+ 12
3. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
4. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 12
5. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 12
6. BEL Едвард Тенс Санвеб+ 12
7. BEL Берт ван Лерберге Кофидис+ 12
8. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 12
9. FRA Арно Демар ФДЖ+ 12
10. GER Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 12
11. GBR Овен Дул Тим Скај+ 12
12. DEN Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 12
13. GBR Скот Твејтс Дименжн Дата+ 12
14. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
15. BEL Дрис Ван Гестел Спорт Вландерен-Балоас+ 12
16. NED Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 12
17. BEL Амори Капиот Спорт Вландерен-Балоас+ 12
18. SUI Силван Дилје АГ2Р Ла Мондијал+ 12
19. NOR Амунд Грендал Јансен Лото НЛ-Џамбо+ 12
20. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 12
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (nl) De Deen Michael Valgren Andersen verrast Belgen in Omloop Het Nieuwsblad, nieuwsblad.be, 24 февруари 2018.
  2. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  3. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  4. „Uitslag - Résultat - Result“ (Portable Document Format). KBWB-RVLB.com. Royal Belgian Cycling League. 24 февруари 2018. Посетено на 24 февруари 2018.
  5. „Deelnemerslijst - Liste des partants“ (PDF). Омлоп Хет Ниусблад. Фландриски класици. 23 февруари 2018. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2018-02-24. Посетено на 24 февруари 2018.
  6. „Омлоп Хет Ниусблад 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]