Трка околу Франкфурт 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Франкфурт 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание57. Трка околу Франкфурт
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум1 мај 2018
Растојание212,5 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеЕшборн
ОдредиштеФранкфурт на Мајна
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај71
Просечна брзина40,68 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Франкфурт 2018 (службено: Ешборн-Франкфурт — Околу Финанцплац 2017) — 56. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Франкфурт, која се одржала на 1 мај како дваесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Со тоа, десет од осумнаесетте екипи избрале да учестуваат. Дополнително биле поканети и единаесет професионални континентални екипи, со што на трката настапиле вкупно 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (10)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. BRN Бахреин-Мерида
 3. GER Бора-Хансгрое
 4. BEL Лото-Судал
 5. BEL Квик-Степ Флорс
 6. SUI Катјуша-Алпесин
 7. GER Санвеб
 8. USA Трек-Сегафредо
 9. UAE ОАЕ Емирати
 10. RSA Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (11)
 1. FRA Кофидис
 2. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 3. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 4. FRA Фортунео-Самсик
 5. IRL Аква Блу Спорт
 6. BEL ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 7. ITA Нипо-Вини Фантини-Европа Овини
 8. RUS Гаспром-РусВело
 9. BEL Верандас Вилемс-Крелан
 10. BEL Ванти-Груп Гобер
 11. POL ЦЦЦ Спранди Полковице

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати5ч 13' 25
2. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
3. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 1
5. BEL Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 1
6. SLO Грега Боле Бахреин-Мерида+ 1
7. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 2
8. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 2
9. SLO Јан Тратник ЦЦЦ Спранди Полковице+ 2
10. ESP Хуан Хосе Лобато Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 2
11. BEL Питер Ванспејбрук Ванти-Груп Гобер+ 2
12. SLO Лука Пиберник Бахреин-Мерида+ 3
13. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 3
14. BEL Реми Мерц Лото-Судал+ 3
15. BEL Кенет Ванбилсен Кофидис+ 3
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Трка околу Франкфурт 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]