ВБ-Веранкласик-Аква Протект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инфомации за тимот
UCI кодWVA
Основан2011
СтатусКонтинентална екипа (2011–2016)
Професионална континентална екипа (2017– )
Историја на тимското име
2011–2012
2013–2015
2016
2017–
Валони Брисел-Кредит Агрикол

Валони-Брисел

Валони Брисел-Груп Протект
ВБ-Веранкласик-Аква Протект

ВБ-Веранкласик-Аква Протект (кратенка според UCI: WVA) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Белгија во 2011 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1][2]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Рој ЈансWikidata-logo S.svg15 септември 1990Ванти-Груп Гобер (2016)
BEL Грегори АбеоWikidata-logo S.svg20 октомври 1982Ванти-Груп Гобер (2014)
BEL Максим ВантомWikidata-logo S.svg8 март 1986Xelliss-Roubaix Lille Métropole (2016)
BEL Антоан ВарнјеWikidata-logo S.svg24 јуни 1993AGO-Aqua Service (2014)
BEL Себастјен ДелфосWikidata-logo S.svg29 ноември 1982Crelan-Euphony (2013)
BEL Тома ДериетWikidata-logo S.svg6 јули 1995Differdange-Losch (2015)
BEL Том ДернисWikidata-logo S.svg22 ноември 1990T.Palm-Pôle Continental Wallon (2011)
BEL Жими ДикеноаWikidata-logo S.svg(Фуснота)9 јуни 1995AGO-Aqua Service (2015)
FRA Жистен ЖилWikidata-logo S.svg20 септември 1986Veranclassic-Ago (2016)
BEL Кевин ИстаWikidata-logo S.svg22 ноември 1984ИАМ (2014)
LUX Алекс КиршWikidata-logo S.svg12 јуни 1992Штелтинг Сервис Груп (2016)
FRA Кристоф МасонWikidata-logo S.svg6 септември 1985
BEL Лауренс НасенWikidata-logo S.svg28 август 1992Cibel-Cebon (2016)
BEL Оливје ПардиниWikidata-logo S.svg30 јули 1985Верандас Вилемс (2015)
BEL Димитри ПејскенсWikidata-logo S.svg26 ноември 1991Veranclassic-Ago (2016)
BEL Лудовиц РобетWikidata-logo S.svg22 мај 1994AGO-Aqua Service (2016)
BEL Жилиен СтасенWikidata-logo S.svg20 октомври 1988AGO-Aqua Service (2012)
BEL Лионел ТаминиоWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)21 мај 1996AGO-Aqua Service (2017)
SUI Лукас ШпенглерWikidata-logo S.svg16 септември 1994BMC Development (2016)
BEL Лудвиг де ВинтерWikidata-logo S.svg31 декември 1992AGO-Aqua Service (2014)
BEL Julien MortierWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)20 јули 1997AGO-Aqua Service (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Жими ДикеноаWikidata-logo S.svg, смрт

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Возачи во ВБ-Веранкласик-Аква Протект