Јуроајс Класик 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуроајс Класик 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Cyclassics Hamburg 2018 F01 5842 2000 (43515003634).jpg
Детали за трката
Издание23. Јуроајс Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум19 август 2018
Растојание216,4 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеХамбург
ОдредиштеХамбург
Екипи21
Возачи на почеток145
Возачи на крај134
Просечна брзина45,395 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Арно Демар (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Јуроајс Класик 2018 — 23. издание на велосипедската еднодневна трка Јуроајс Класик, која се одржала на 19 август како триесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат по ред од страна на италијанскиот возач Елија Вивијани во спринт пред Арно Демар и Александер Кристоф.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Јуроајс Класик е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Три професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. RSA Дименжн Дата
 7. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8. FRA Групама-ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
 2. RUS Гаспром-РусВело
 3. BEL Верандас Вилемс-Крелан

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс4ч 46' 01
2. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
3. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
4. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
6. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8. GER Никијас Арнт Санвеб+ 0
9. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
10. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Јуроајс Класик 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]