Амунд Грендал Јансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амунд Грендал Јансен
Јансен во националниот дрес во 2019 г.
Лични податоци
Цело имеАмунд Грендал Јансен
Роден11 февруари 1994(1994-02-11)(30 г.)
Нес,  Норвешка
Висина1,87 м
Маса83 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејко-АИУла
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2013–2014
2015–2016
2017–2020
2021-
Тим Плусбанк
Тим Џокер
Лото НЛ-Џамбо
Тим БајкЕксчејнџ
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2019)

Еднодневни трки и класици

Национално друмско првенство (2019)
Последна промена
26 март 2022

Амунд Грендал Јансен (норвешки: Amund Grøndahl Jansen; р. 11 февруари 1994) — норвешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[1]

Во освоил националното друмско првенство во 2019 година.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[3]

Во јуни 2019 година, Јансен ја освоил својата прва професионална етапна победа на третата етапа на Стер ЗЛМ Тур 2019, напаѓајќи од намалена група на еден километар до целта. Подоцна, истиот месец, станал норвешки друмски првак, освојувајќи го спринтот во тројца возачи.[2]

Во септември 2020 година, Грендал Јансен потпишал двегодишен договор со Мичелтон-Скот, подоцна преименувана како Тим БајкЕксчејнџ, од сезоната 2021.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 4 Меѓународна трка околу Долна Саксонија
2012
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
Европско јуниорско друмско првенство
4. Хронометар
10. Друмска трка
2014
1. Планински пласман Трка околу Норвешка
5. Национално хронометарско првенство
2015
10. Национално друмско првенство под 23 години
2016
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Краен пласман ЗЛМ Ромпот Тур
1. Етапа 1 (TTT)
1. Краен пласман Тур де Жиронда
1. Планински пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 2 Тур де л’Авенир
4. Трка околу Фландрија под 23 години
5. Светско друмско првенство под 23 години
7. Гран При д’Изберг
2017
2. Дрејвенкурс Оверејсе
4. Схал Селс
5. Бинше-Шиме-Бинше
8. Класик Примус
10. Тур де л’Еурометропол
2018
2. Гојксе Пејл
7. Краен пласман Трка на Фјордовите
2019
1. Национално друмско првенство
1. Етапа 2 (TTT) Тур де Франс
2. Краен пласман ЗЛМ Тур
1. Етапа 3
2. Краен пласман Четири дена Динкерк
5. Класик Бретања
5. Класик Лондон-Сари
8. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
10. Краен пласман Трка околу Британија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2018 2019 2020 2021
Џиро
Тур 139 140 128 СО
Вуелта

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GreenEDGE Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. 2,0 2,1 „AMUND GRØNDAHL JANSEN KROONT ZICH TOT NOORS KAMPIOEN“. Wielerflits (холандски). Посетено на 30 June 2019.
  3. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 July 2017.
  4. „Grøndahl Jansen switches to Mitchelton-SCOTT from 2021“. Мичелтон-Скот. New Global Cycling Services. 15 September 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-29. Посетено на 15 September 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]