Прејди на содржината

Омлоп Хет Ниусблад 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омлоп Хет Ниусблад 2020
Детали за трката
Издание75. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум29 февруари 2020
Растојание200 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеНинове
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај69
Просечна брзина39,551 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Јаспер Стејвен (Трек-Сегафредо)
ВторопласиранBEL Ив Ламперт (Судал Квик-Степ)
ТретопласиранDEN Серен Краг Андерсен (Тим ДСМ)
◀20192021▶
Документација

Омлоп Хет Ниусблад 2020 — 75. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 29 февруари како четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката започнала во Гент и завршила во Нинове.

Белгиецот Јаспер Стејвен од Трек-Сегафредо го поразил сонародникот Ив Ламперт од Декојнинк-Квик Степ во меѓусебниот спринт за победа на трката. Данскиот возач Серен Краг Андерсен од Тим Санвеб, кој отпаднал од спринтот во последните три километри, завршил сам освојувајќи го третото место.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите деветнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, шест професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 25 екипи.[3][4] Секоја екипа започнала со седум возачи и вкупно имало 175 возачи; од нив, само 69 завршиле.[2]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо5ч 03' 24
2. BEL Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 0
3. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 6
4. ITA Матео Трентин ССС Team+ 39
5. BEL Тим Деклерк Судал Квик-Степ+ 1' 28
6. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 1' 28
7. BEL Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 28
8. BEL Филип Жилбер Лото-Судал+ 1' 28
9. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 28
10. FRA Флоријан Сенешал Судал Квик-Степ+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats


Фаворити пред трката[уреди | уреди извор]

Матје ван дер Пул бил фаворит за победа, но бил принуден да се повлече поради болест.[6] Победникот од 2016 и 2017 година, Грег ван Авермат, бил сметан за фаворит за победа. Победникот од 2019 година, Здењек Штибар, исто така сакал да ја одбрани титулата.[7]

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
  2. 2,0 2,1 „Jasper Stuyven wins Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 февруари 2020. Посетено на 29 февруари 2020.
  3. „Omloop Het Nieuwsblad 2020: all you need to know“. Cycling Weekly. 19 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
  4. „2020 Omloop Het Nieuwsblad Men – Start List“. Cycling News. 26 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
  5. „Омлоп Хет Ниусблад 2020“. ProCycling.
  6. „Mathieu van der Poel forced to skip Opening Weekend“. Cycling Weekly. 27 февруари 2020. Посетено на 28 февруари 2020.
  7. „Here are the favourites for Omloop Het Nieuwsblad 2020, according to the bookies“. Cycling Weekly. Посетено на 28 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]