Прејди на содржината

Сони Колбрели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сони Колбрели
Колбрели во 2020 г.
Лични податоци
Цело имеСони Колбрели
Роден17 мај 1990(1990-05-17)(34 г.)
Дезенцано дел Гарда,  Италија
Висина1,76 м[1]
Маса74 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2009–2011
2010

2011
Залф Дезире Фиор
Колнаго-ЦСФ Инокс (стажант)
Колнаго-ЦСФ Инокс (стажант)
Професионални клубови
2012–2016
2017-
Колнаго-ЦСФ Бардијани
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Гран Премио Бруно Бегели (2015, 2019)
Гран Пиемонт (2018)
Брабантсе Пејл (2017)
Копа Берноки (2017)
Гран Премио ди Лугано (2016)
Тре Вали Варезине (2016)
Последна промена
18 јули 2020

Сони Колбрели (италијански: Sonny Colbrelli; р. 17 мај 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на Колнаго-ЦСФ Бардијани како нов член,[3][4] од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант.

Колбрели го имал својот прв настап на некоја голема трка на Џиро д’Италија 2012, каде бил помошник на спринтерот, Сака Модоло; Колбрели завршил во првите десет на етапата 13, каде завршил на деветтото место откако го довел Модоло на четвртото место.[5]

На 12 април 2017 година, Колбрели ја освоил Брабантсе Пејл.[6] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
2. Џиро дел Венето
2010
1. Трофео Алчиде Дегаспери
7. Трофео Арведи
2011
2. Трофео Зсшди
3. ГП Либерационе
3. Трофео Франко Балестра
2012
1. Етапа 1b (ТТТ) Џиро ди Паданија
9. Гран Премио Бруно Бегели
2013
2. Волта Лимбург Класик
2. Трка Алмати
5. Гран Премио Бруно Бегели
7. Ронде ван Дренте
8. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
1. Џиро дел’Апенино
1. Меморијал Марко Пантани
1. ГП ди Прато
1. Копа Сабатини
2. Гран Премио ди Лугано
2. Волта Лимбург Класик
2. Тре Вали Варезине
3. Рома Максима
4. Трофео Лаигвелја
5. ГП Чита ди Камаиоре
5. Гран при Пино Черами
6. Милано-Санремо
2015
1. Копа Италија
1. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 1
1. Гран Премио Бруно Бегели
3. Гран Пиемонт
5. Копа Уго Агостони
6. Копа Сабатини
6. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
10. Копа Берноки
2016
1. Гран Премио ди Лугано
1. Копа Сабатини
1. Копа Уго Агостони
1. Тре Вали Варезине
1. Етапа 5 Тур ди Поату-Шарант
2. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 3
1. Етапа 4
2. Краен пласман Џиро ди Тоскана
2. Трофео Лаигвелја
2. Класик Волта Лимбург
3. Амстел Голд Рејс
4. Гран Премио Бруно Бегели
5. Џиро дел Пиемонт
6. Брабантсе Пејл
9. Милано-Санремо
2017
1. Брабантсе Пејл
1. Копа Берноки
1. Етапа 2 Париз-Ница
2. ГП Бруно Бегели
3. Класик Бретања
7. Е3 Харелбеке
9. Амстел Голд Рејс
10. Трка околу Фландрија
10. ГП Квебек
2018
1. Гран Пиемонт
1. Копа Берноки
1. Етапа 3 Тур де Свис
2. ГП Монтреал
2. Брабантсе Пејл
2. Копа Сабатини
3. Краен пласман Трка Дубаи
1. Етапа 4
3. Курне-Брисел-Курне
8. Омлоп Хет Ниусблад
9. Милано-Санремо
10. Гран Премио Бруно Бегели
2019
1. Гран Премио Бруно Бегели
1. Етапа 4 Трка околу Оман
2. Краен пласман Трка околу Германија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
2. Национално друмско првенство
2. Копа Сабатини
5. Меморијал Марко Пантани
8. Трофео Матеоти
9. Јуроајс Класик
2020
7. Курне-Брисел-Курне

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 100 89 94 100 95
Тур 122 109 85
Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bahrain Merida Pro Cycling Team - Sonny Colbrelli“. Архивирано од изворникот на 2019-07-23. Посетено на 18 јули 2019.
  2. Ostanek, Daniel (26 декември 2019). „2020 Team Preview: Bahrain McLaren“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јануари 2020.
  3. „Season to remember with 18 successes“. Колнаго-ЦСФ Инокс (италијански). Aster Sport Ltd. 21 октомври 2011. Архивирано од изворникот на 2016-08-16. Посетено на 19 мај 2012.
  4. „Бардијани-ЦСФ е спремен за 2014“. Бардијани Валволе-ЦСФ Инокс. Aster Sport Ltd. 11 ноември 2013. Архивирано од изворникот на 2014-01-10. Посетено на 10 јануари 2014.
  5. Косинс, Питер (18 мај 2012). „Кевендиш победи на етапата 13 на Џиро“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 19 мај 2012.
  6. Cycling News http://www.cyclingnews.com/races/de-brabantse-pijl-la-fleche-brabanconne-2017/results/. Посетено на 12 април 2017. Отсутно или празно |title= (help)
  7. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]